The Guardian a aranjat cele 32 de participante la Cupa Mondială de fotbal în ordinea șanselor la trofeu | GALERIE FOTO

Ce echipă națională are cele mai mari șanse să câștige Cupa Mondială? Aceasta este întrebarea pe care și-o pun fanii fotbalului cu mai puțin de două luni înainte de startul turneului final găzduit de Qatar.

The Guardian a aranjat cele 32 de echipe participante în ordinea șanselor la câștigarea Cupei Mondiale, în funcție de rezultatele pe care le-au obținut în ultima vreme. Astfel, în opinia jurnaliștilor de la publicația britanică, Brazilia este marea favorită la câștigarea trofeului.

Vezi în galeria foto cum arată topul alcătuit de cei de la The Guardian

Atuul Braziliei ar fi faptul că a pierdut un singur meci în ultimii trei ani, 0-1 cu Argentina. Ba mai mult, Neymar și colegii săi au obținut 28 de victorii. Totuși, în tot acest timp, Seleção nu a întâlnit nicio reprezentativă din Europa.

Franța, campioana mondială en-titre, nu se află în Top 5, potrivit publicației britanice.

De asemenea, Belgia nu e în primele zece reprezentative.