Simona Halep a fost eliminată în primul tur de la US Open. Românca, învinsă de o jucătoare aflată pe locul 124 WTA

Simona Halep, 30 de ani, locul 7 WTA,  a fost învinsă, luni, de ucraineanca Daria Snigur , 20 de ani, locul 124 WTA, în primul tur al turneului US Open, ultimul Grand Slam al anului, scor 2-6, 6-0, 4-6. Meciul a durat o oră şi 40 de minute.

Halep a fost de nerecunoscut în primul set, în care nu a găsit antidot pentru jocul ucrainencei. Snigur a avut 3-0, 5-1 şi s-a impus cu 6-2, în doar 30 de minute.

Setul secund a fost parcă desprins din alt meci, Halep făcându-şi jocul obişnuit, dominând adversara şi câştigând cu un sec 6-0 după 24 de minute.

În decisiv, Simona Halep a greşit din nou foarte mult, Snigur şi-a revenit după contra suferită în actul secund şi a condus cu 2-0 şi 5-1, românca s-a apropiat la un singur ghem pe tabelă, 4-5, dar ucraineanca a reuşit să încheie conturile cu 6-4.

Halep a reuşit 3 aşi, ambele jucătoare au făcut câte 3 duble greşeli, românca a avut procentaje superioare la ambele servicii, chiar şi la mingile de break, încheind cu mai multe puncte la total, 76-70. Halep a avut mai multe mingi direct câştigătoare (winners), 13-11, dar şi mai multe erori neprovocate, 30-27.

Pentru participarea la ediția din acest an a turneului US Open, Simona Halep va primi 80.000 de dolari şi 10 puncte WTA.

US Open, cel mai slab turneu de Mare Șlem din cariera Simonei Halep

Este pentru a patra oară când Simona Halep pierde în primul tur la Flushing Meadows (2010, 2017, 2018, 2022), după ce anul trecut a ajuns până în optimile de finală. Cel mai bun rezultat al său la New York rămâne semifinala din 2015.