Messi și Mbappe au egalat recordul stabilit de un român. Performanța stabilită în finala Cupei Mondiale

Un fotbalist român din „Generația de Aur” împarte un record uimitor cu Lionel Messi și Kylian Mbappe, care au ținut întreaga planetă cu sufletul la gură în finala Campionatului Mondial din Qatar, câștigată de Argentina la loviturile de departajare.

În finală, Messi și Mbappe au reușit să înscrie în timpul regulamentar, în reprizele de prelungiri, dar și la loviturile de departajare.

Până acum, în singur fotbalist - un român - mai reușise o asemenea performanță în istoria Campionatelor Mondiale, potrivit GSP.

În sfertul de finală România - Suedia, din 1994, Florin Răducioiu a înscris în minutul 88, apoi din nou în prelungiri, în minutuli 101, ași apoi a transformat și lovitura de departajare.

Însă performanța nu a fost suficientă ca să ducă România în semifinale. Suedia a câtșigat cu 5-4 la penalty-uri, după ce a fost egalitate și la finalul prelungirilor (2-2).