Toate categoriile

Simona Halep s-a calificat în turul trei la Madrid. Românca a trecut cu 2-0 de Saisai Zheng

Simona Halep, locul 3, s-a calificat duminică în turul trei al turneului Madrid Open după ce a învins-o pe jucătoarea chineză Saisai Zheng, locul 57 WTA, cu 2-0 la seturi.

UPDATE 18.38 Simona Halep s-a impus cu 6-4 în setul decisiv, după câteva ezitări pe final de meci. Românca va juca în turul trei împotriva câștigătoarei din meciul Mertens- Rybakina.

UPDATE 17.52  Simona Halep face un joc extrem de solid și s-a impus în primul set după un 6-0 sec, în doar 34 de minute.

Halep a devenit principala favorită pe partea sa de tablou, după eliminarea suprinzătoare a japonezei Naomi Osaka, locul 2 WTA și cap de serie numărul 2, de către cehoaica Karolina Muchova, locul 20 WTA.

Osaka era pe partea de tablou a Simonei Halep şi cele două jucătoare s-ar fi putut întâlni în semifinale.