Toate categoriile

Farul Constanța, victorie la limită în prima manșă din turul II preliminar al Conference League

Farul Constanța a învins-o, joi, la Ovidiu, pe FC Urartu, scor 3-2, în prima manșă a turului II preliminar din Conference League.

Echipa armeană a deschis scorul în minutul 23, prin Maksimenko.

Campioana României a egalat patru minute mai târziu, grație reușitei lui Băluță.

În minutul 38, FC Urartu a trecut din nou în avantaj, după golul înscris de Zotko.

Farul a egalat a doua oară, datorită lui Mazilu ('45+4).

În prelungirile partidei, formația lui Gică Hagi a dat lovitura prin căpitanul Larie.

Returul este programat la data de 3 august, de la ora 18:00.

------------------------------------------------------------------------------------

Farul Constanța - Sheriff Tiraspol 1-0, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Victorie importantă pentru ”rechini”
FARUL - FC URARTU 3-2 (Băluță '27, Mazilu '45+4, Larie 90+5 / Maksimenko '23, Zotko '38)

Min. 90+5 - Gool Farul! Larie a amrcat cu un șut de senzație.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Pauză la Ovidiu.

Min. 45+4 - Goool Farul! A înscris Mazilu.

Min. 38 - FC Urartu a marcat din nou. A înscris Zotko.

Min. 27 - Goool Farul! Băluță a egalat cu un șut de la 20 de metri.

Min. 23 - Echipa armeană a deschis scorul la Ovidiu. A marcat Maksimenko.

Min. 1 - A început meciul.

Echipele de start:

Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, Alibec, Benchaib.

Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sîrbu, Sali, N. Popescu, L. Banu.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Urartu: Melikhov - Tsymbaliuk, Piloyan, Zotko - Antwi, Salou, Marcos Junior, Margaryan - Mogilevets - Maksimenko, Grigoryan.

Rezerve: Umreyan, Abakumov - Ghazaryan, Aghasaryan, Melkonyan, Barry, Mirzoyan, Ozbiliz, Stojanovic, Zdhikuua, Polyakov.

Antrenor: Dmitry Gunko.

Stadion: Central, Ovidiu

Arbitri: Martin Dohal / Asistenți: Adam Jekkel și Frantisek Ferenc (toți din Slovacia)

Returul este programat pe 3 august, de la ora 18:00, în Armenia.