Toate categoriile

FCSB, eliminată din Cupa României: FC Hermannstadt a învins cu 3-0 echipa lui Dică

FCSB a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale Cupei României, fiind învinsă cu scorul de 3-0 de echipa de eşalon secund Hermannstadt, într-un meci disputat la Sibiu, joc care ar fi trebuit să aibă loc miercuri, dar a fost amânat.

În minutul 33, Filip a comis henţ în careul gazdelor, apoi Danci a atins şi el mingea cu mâna, iar arbitrul Cătălin Popa a dictat penalti pentru FCSB. Gazdele au protestat şi după mai mult timp asistentul Gabriel Stroe a discutat cu centralul, care a revenit asupra deciziei, dictând lovitură liberă pentru FC Hermannstadt.

În minutul 74, de la FCSB a fost eliminat Ovidiu Popescu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Portarul Cristian Bălgrădean a debutat la FCSB în acest meci.

Au marcat: B. Rusu '11, '62, Blănaru '29

Min. 11, 1-0: Bogdan Rusu a profitat de un stop greşit al lui Bălaşa, l-a driblat pe Larie şi a marcat cu un şut la colţul lung;

Min. 29, 2-0: Portarul Căbuz a degajat balonul, doi jucători ai gazdelor au deviat cu capul, iar mingea a ajuns la Blănaru, care a marcat cu un şut plasat.

Min. 62, 3-0: Rusu a profitat de o eroare în defensiva FCSB şi a înscris cu capul din şase metri.

FC Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, Pîrvulescu, Ionuţ Stoica, Tătar - Danci, Dîlbea - P. Petrescu (Lupu '68), Blănaru (Târnovan '81), Herghelegiu (Neagu '85) - B. Rusu. Antrenor Alexandru Pelici.

FCSB: Bălgrădean - Artur Jorge (Ianis Stoica '66), Larie, Bălaşa, Filip - Ov. Popescu, Nedelcu (Gnohere '46) - Man, Fl. Tănase, Budescu - Fl. Coman. Antrenor Nicolae Dică.

Cartonaşe galbene: Blănaru '30, Petrescu '49, Pîrvulescu '81, Danci '89 / Fl. Tănase '31, Bălaşa '52, Ov. Popescu '70, '74

Cartonaş roşu: Ov. Popescu '74

Arbitri: Cătălin Popa - Daniel Mitruţi, Gabriel Stroe - Lucian Rusandu;

Observatori: Florin Hîncu, Horaţiu Stănescu.

Meciul ar fi trebuit să se dispute miercuri, de la ora 18.30, dar a fost amânat din cauza terenului impracticabil.