Simona Halep - Sofia Kenin 6-3; 6-7; 6-4. O nouă victorie dramatică pentru Simona

Simona Halep - Sofia Kenin. Liderul mondial WTA, Simona Halep, s-a calificat în turul 3 la Australian Open, după ce a învins-o în trei seturi pe Sofia Kenin.

Halep (27 ani) a câştigat după două ore şi 31 de minute un meci de mare luptă, reuşind o revenire spectaculoasă de la 2-4 în setul decisiv.

Halep a început foarte bine meciul cu una dintre cele mai în formă jucătoare din circuit, Kenin având în 2019 un titlu la simplu (Hobart) şi unul la dublu (Auckland). Românca a condus cu 2-0, iar apoi şi-a păstrat avantajul până în finalul primului set, câştigat cu 6-4. Halep a avut 3-0 în actul secund şi părea că va avea de îndeplinit o simplă formalitate, dar Kenin a jucat tot mai agresiv, a returnat foarte bine şi a revenit în meci, egalând, 3-3. cele două au mers cap la cap până în tiebreak, unde Simona a condus cu 5-4, dar apoi a pierdut trei puncte la rând şi setul. În decisiv, Kenin (20 ani, 37 WTA) a fost cea care a avut iniţiativa, Halep fiind jucătoarea obligată să egaleze. Kenin a reuşit un break la 3-2, s-a desprins la 4-3, dar imediat şi-a pierdut serviciul, Halep a egalat (4-4), a făcut un nou break, iar apoi a încheiat conturile pe serviciul său.

Halep a avut 9-1 la aşi, românca a comis o dublă greşeală, iar americanca două, la primul serviciul Simona a avut un procentaj mai bun la puncte, 75% faţă de 58%, iar la serviciul al doilea au avut ambele 55%. Kenin a stat mai bine la mingile de break, transformând 2/4 (50%), faţă de Halep, care a fructificat doar 5/14 (36%).

Impresionant este faptul că Halep a câştigat toate cele 10 mingi jucate la fileu. Românca a avut 33 de winners, faţă de 32 Kenin, americanca greşind mai mult, 35-47 la erori neforţate.

Halep, finalistă anul trecut la Melbourne, şi-a asigurat un cec de 155.000 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA.

Următoarea sa adversară va fi Venus Williams, care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Venus (38 ani, 36 WTA), care în primul tur a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, are 3-2 în meciurile directe cu Halep, dar românca s-a impus la ultimele două confruntări, în 2015 la Roma şi anul trecut la Montreal.

Desășurarea meciului live text:

Setul III

UPDATE 11:12 Simona Halep - Sofia Kenin 6-4. Simona merge în turul III, după o nouă victorie în trei seturi.

UPDATE 11:08 Simona Halep - Sofia Kenin 5-4, Simona face break-ul.

Setul II

UPDATE 10:12 Simona Halep - Sofia Kenin 6 - 7. Halep a pierdut setul II.

UPDATE 10:04 Simona Halep - Sofia Kenin 6 - 6

UPDATE 10:00 Simona Halep - Sofia Kenin 6 - 5

UPDATE 09:55 Simona Halep - Sofia Kenin 5 - 5

UPDATE 09:37 Simona Halep - Sofia Kenin 3 - 2

UPDATE 09:23 Simona Halep - Sofia Kenin 1 - 0

Setul I

UPDATE 09:15 Simona Halep - Sofia Kenin 6 - 3. Românca a câștigat primul set.

UPDATE 09: 11 Simona Halep - Sofia Kenin 5-3

UPDATE 09:10 Simona Halep - Sofia Kenin 4-2

UPDATE 09:03: Simona Halep - Sofia Kenin 3 - 2

UPDATE 09:00: Simona Halep - Sofia Kenin 3-1

UPDATE 08:50: Simona Halep - Sofia Kenin 2-0

UPDATE 08:40: Partida dintre Halep și Kenin a început.

Simona Halep - Sofia Kenin. Simona Halep s-a calificat în turul II la Australian Open, după ce a trecut de Kaia Kanepi, scor 6-7, 6-4, 6-2.

Simona Halep - Sofia Kenin. Halep (27 ani), finalistă anul trecut la Melbourne, a obţinut victoria după două ore şi 11 minute.

Simona Halep - Sofia Kenin. Halep, care a pierdut primul său meci din acest an, în optimi la Sydney, contra australiencei Ashleigh Barty, înregistrase ultima sa victorie tocmai în august, 6-3, 6-4 cu belarusa Arina Sabalenka, în semifinale la Cincinnati.

Simona Halep - Sofia Kenin. Românca şi-a luat revanşa în faţa jucătoarei estoniene (33 ani, 71 WTA), cea care a învins-o la US Open, cu 6-2, 6-4, în primul tur. De remarcat că baltica nu a mai jucat de la înfrângerea în faţa Serenei Williams în optimi la Flushing Meadows.

Simona Halep - Sofia Kenin. Favoritele merg bine la AusOpen

Elina Svitolina, locul 7 WTA, Karolina Pliskova, locul 8 WTA, Elise Mertens, locul 14 WTA, Anastasija Sevastova, locul 12 WTA, şi Madison Keys, locul 17 WTA, s-au calificat în turul al treilea al Australian Open, scrie News.ro.

Ucraineanca Svitolina, cap de serie numărul 6, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-1, pe Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 48 WTA.

Karolina Pliskova din Cehia, cap de serie numărul 7, a avut nevoie de trei seturi pentru a o depăşi, cu scorul de 4-6, 6-1, 6-0, pe americanca Madison Brengle, locul 88 WTA.

Belgianca Mertens, cap de serie numărul 12, a învins-o, cu scorul de 6-1, 7-5, pe Margarita Gasparian din Rusia, locul 91 WTA.

Letona Sevastova, cap de serie numărul 13, a pus capăt parcursului foarte bun al jucătoarei canadiene de origine română Bianca Andreescu, locul 106 WTA, venită din califcări. Sevastova s-a impus cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2, după un meci de două ore şi 14 minute.

Americanca Madison Keys, cap de serie numărul 17, a întrecut-o, cu 6-3, 6-4, pe rusoaica Anastasia Potapova, locul 89 WTA. Învingătoarea va evolua cu Mertens, în turul al treilea.

Jucătoarea chineză Qiang Wang, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21, a trecut şi ea în turul al treilea, după 6-2, 6-3, cu Aleksandra Krunici din Serbia, locul 61 WTA.