Arbitru român, bătut de un compatriot la un meci de fotbal în Italia. "Îţi crăp capul"

Incident şocant în ultimele minute ale partide Candia Baraccola Aspio – L’Aquila, ai cărui protagonişti au fost doi români din Italia.

În minutul 80 al meciului din Terza Categoria (ultimul eşalon în fotbalul din Italia), desfăşurat pe 10 februarie pe stadionul comunal din Ancona, Daniel Costantin Coman, unul dintre jucătorii echipei L’Aquila, a lovit un jucător, apoi şi pe arbitrul care l-a eliminat de pe teren. Şi acesta era român, Florin Murăraşu, iar potrivit ziarului local Il Resto del Carlino, cei doi ar fi concitadini.

După ce a primit cartonaş roşu, Coman, în loc să iasă de pe teren, l-a luat pe arbitru de gât şi i-a spus „Îţi crăp capul”. Au intervenit ceilalţi jucători şi antrenorii. Murăraşu a fost dus la spital, iar partida a fost oprită la scorul de 3-2.

Luni, tribunalul sportiv a decis suspendarea lui Coman pentru an de zile, a dat o amendă de 500 de euro şi a pedepsit echipa L’Aquila cu pierderea partidei cu 3-0 la masa verde.