Toate categoriile

Jocurile Olimpice, scrimă. Prima medalie pentru România. Ana Maria Popescu s-a calificat în finală

Sportiva Ana Maria Popescu s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de spadă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Ana Maria Popescu a invins-o pe Kathrina Lehis (IEstonia) în semifinale. Astfel sportiva a adus pentru România prima medalie la JO!

Ana-Maria Popescu, vicecampioană olimpică în 2008 la Beijing la individual, a controlat disputa cu Lehis şi a condus aproape permanent, reuşind să se desprindă la 7-4 în finalul reprizei a doua.

Desfășurarea meciului

15-11 Ana Maria Popescu s-a calificat în finală.

11-7 A mai rămas un minut,

9-6 A început a treia repriză!

8-5 Se încheie și a doua repriză, cu un avantaj consistent.

6-4 Ana trece în avantaj și se detașează pentru prima dată în meci la două puncte. "Paradă și ripostă", spune Roxana Scarlat, la microfonul TVR.

4-4 Duel foarte greu pentru Ana cu o adversară incomodă.

3-3 Lehis mizează pe ofensivă și o surprinde pe dubla medaliată olimpică.

3-2 Ana trece în avantaj după prima repriză.

2-2 Tușă dublă.

1-1 Kathrina Lehis echilibrează rapid. Estonianca încearcă să o atace pe Ana prin lovitură la picior.

1-0 Eleva lui Radu Podeanu punctează prin lovitură la manșetă.

Popescu a trecut în sferturi de sportiva Julia Beljajeva, din Estonia, scor 15-8.