Arabia Saudită a decretat zi de sărbătoare națională, după ce a învins Argentina la Campionatul Mondial

Arabia Saudită a decretat ziua de 23 noiembrie, miercuri, ca fiind zi națională, după ce marți a învins Argentina, cu 2-1 la Campionatul Mondial.

Regele regele Salman bin Abdulaziz a aprobat o sugestie făcută de prințul moștenitor Mohammed bin Salman de a sărbători victoria echipei naționale cu o sărbătoare, relatează Arab News.

Astfel, toți angajații din sectorul privat și public, elevii și studenții vor avea zi liberă.

Arabia Saudită a înregistrat marți o victorie istoricaîn fața Argentinei lui Lionel Messi. Leo Messi a deschis scorul în minutul 10, din penalty, iar Argentina a fost în avantaj la pauză, dar saudiții au revenit spectaculos în repriza a doua. Saleh Al-Shehri a egalat în minutul 48, iar Salem Al-Dawsari a făcut ca echipa sa să fie în avantaj.