România - Bulgaria 0-0. Prestație slabă a "tricolorilor". Man a ratat un penalty

Echipa naţională a României a remizat cu Bulgaria, marţi pe stadionul "Steaua", în penultimul meci amical înainte de EURO 2024.

România - Bulgaria. Cele mai importante faze ale meciului

Meciul s-a terminat 0-0.

Minutul 49: Penalty pentru România. Denis Man bate lovitura de pedeapsă și ratează o ocazie foarte importantă.

Începe repriza a doua.

Minutul 45: S-a încheiat prima repriză.

Minutul 43: Drăguș are o șansă uriașă să deschidă scorul dar nu reușește să împingă mingea în poartă după ce primește o pasă impecabilă.

Minutul 19: Tricolorii dezvoltă o fază de atac bună însă finalizarea lui Man este blocată.

A început meciul.

Partida va fi condusă la centru de Atilla Karaoğlan, un arbitru din Turcia, care la finalul lunii va împlini 38 de ani.

Acesta va fi ajutat de conaţionalii săi: Ceyhun Sesigüzel şi Cevdet Kömürcüoğlu. Cel de-al patrulea oficial de joc va fi Marin Barbu.

"Bulgaria este o echipă cu rezultate, au schimbat antrenorul de curând. Vedeți egalul cu Ungaria. Este un test care ne va provoca, sperăm să răspundem cu eficiență totală", a declarat selecționerul României, Edi Iordănescu.

Lotul convocat de selecţionerul Edward Iordănescu pentru acest amical, dar şi pentru cel de vineri, cu Liechtenstein, este următorul:

PORTARI:

Florin NIŢĂ (Gaziantep | Turcia, 20/0), Horaţiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 10/0), Ştefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0), Răzvan SAVA (CFR Cluj, 0/0);

FUNDAŞI:

Andrei RAŢIU (Rayo Vallecano | Spania, 16/1), Vasile MOGOŞ (CFR Cluj, 5/0), Radu DRĂGUŞIN (Tottenham | Anglia, 15/0), Bogdan RACOVIŢAN (Rakow | Polonia, 1/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 19/1), Ionuţ NEDELCEARU (Palermo | Italia, 26/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicuşor BANCU (Universitatea Craiova, 34/2);

MIJLOCAŞI:

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 16/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 16/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 36/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 54/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 68/14), Adrian ŞUT (FCSB, 1/0), Darius OLARU (FCSB, 16/0), Constantin GRAMENI (Farul Constanţa, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 22/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 19/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 33/5), Florinel COMAN (FCSB, 13/1);

ATACANŢI:

Denis DRĂGUŞ (Gaziantep | Turcia, 9/2), George PUŞCAŞ (Bari | Italia, 41/11), Denis ALIBEC (Muaither | Qatar, 37/5), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0).

Echipele probabile pentru meciul România - Bulgaria

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Nedelcearu, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Pușcaș, Coman

Bulgaria: Mitov - Antonov, Nedyalkov, Atanasov, A. Petkov - Gruev, Kostadinov, Krastev - Delev, Despodov, Kirilov

Meciurile de la EURO 2024 vor fi transmise în exclusivitate de PRO TV, PRO Arena și VOYO.