Euro 2024 România-Olanda. ÎNĂLȚĂTOR. Momentul în care peste 25.000 de români au cântat imnul național „Deșteaptă-te, române!”

Your browser doesn't support HTML5 video.

Meciul României împotriva Olandei de la Euro 2024 a fost marcat de un moment emoționant: imnul național a răsunat pe Allianz Arena din Munchen, cântat de peste 25.000 de fani români, conform estimărilor Frf.

România a dominat începutul de meci și și-a creat două șanse de a înscrie în primul sfert de oră. Totuși, olandezii au deschis scorul în minutul 20 prin Cody Gakpo, după o greșeală a portarului Niță.

Echipele de start la partida România – Ţările de Jos:

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 10. Hagi, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man, 21. Stanciu-cpt., 22. Mogoş. Selecţioner: Edward Iordănescu Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

ŢĂRILE DE JOS: 1. Verbruggen – 22. Dumfries, 6. De Vrij, 4. Van Dijk-cpt., 5. Ake – 24. Schouten, 7. Simons, 14. Reijnders – 25. Bergwijn, 10. Depay, 11. Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman Rezerve: 13. Bijlow, 23. Flekken – 2. Geertruida, 3. De Ligt, 8. Wijnaldum, 9. Weghorst, 12. Frimpong, 15. Van de Ven, 16. Veerman, 17. Blind, 18. Malen, 19. Brobbey, 20. Maatsen, 21. Zirkzee, 26. Gravenberch

Meciul este arbitrat de germanul Felix Zwayer, ajutat la cele două linii de Stefan Lupp şi Marco Achmüller, iar rezervă va fi Daniel Siebert. În Camera VAR se află Bastian Dankert, Christian Dingert şi francezul Jérôme Brisard.

Acesta este al doilea meci al României jucat la Munchen, după cel cu Ucraina, scor 3-0, din 17 iunie, din prima etapă a grupei E.