Modifica setarile cookie
Toate categoriile

Percheziții, după ce ProTV a semnalat existența unui grup care a înșelat zeci de primari

Your browser doesn't support HTML5 video.

La un an şi 3 luni de când Pro Tv a semnalat existenţa unui grup infracţional care a înşelat zeci de primari din toată ţara, iată că poliţiştii i-au identificat pe suspecţi şi au făcut acum percheziţii la domiciliile lor.

Indivizii se prezentau ca fiind angajaţi ai guvernului şi îi păcăleau pe primari să semneze un aşa-zis acord privind folosirea unor sisteme informatice. De fapt, înscrisul era un contract cu societăţi cu nume pompoase, precum "programul pentru aplicaţii bugetare" SRL.

Ulterior, primăriile nu primeau niciun serviciu, ci doar facturi. Cei care au refuzat să plătească au fost executaţi silit, iar anchetatorii estimează că prejudiciul se ridică la aproximativ 452.000 lei. Doi dintre suspecţi sunt cercetaţi în arest la domiciliu, iar alţi 3, sub control judiciar.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI peantru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Citește și
Politie Germania
Amenințări cu bombă în lanț, la primării din Germania. Autorii nu au fost depistați

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Ultimele stiri

Top Citite

Parteneri

Citește mai mult