Cum au urmărit românii meciul Belgia - România, cu sufletul la gură: I-am tratat cu prea mult respect, trebuia să fim mai răi

Your browser doesn't support HTML5 video.

În toată țara, suporterii au sperat că tricolorii vor câștiga - sau cel puțin egala - partida cu Belgia. Chiar dacă rezultatul nu a fost cel așteptat, oamenii au susținut echipa națională și-au urmărit meciul în număr mare.

În Piața Libertății din Timișoara, sute de oameni i-au susținut până în ultima clipă pe tricolori. Furtuna venită la pauză nu i-a speriat pe suporteri, care au rămas neclintiți.

Chiar dacă am fost învinși pe teren, susținătorii Naționalei au arătat că suntem învingători.

Suporter: „Eu cred că am jucat destul de ok, având în vedere calitatea individuală pe care o au belgienii”.

Suporter: ”La meciul următor, un egal, o victorie, orice numai să ne calificăm”.

Peste 3.500 de oameni s-au strâns în Piața Unirii din Iași. Oamenii au urmărit meciul cu sufletul la gură.

Românii s-au pregătit cu bere, mici și emoții uriașe pentru meciul istoric cu Belgia, de la EURO 2024. ”Vrem să sărbătorim!”

Mii de oameni au susținut Naționala și în Piața Unirii din Cluj-Napoca.

Suporter: „Mai buni, puțin, belgienii, dar să sperăm că va fi bine pentru noi.”

Suporterii au aprins torțe și artificii, în cinstea tricolorilor. Și terasele de la malul mării au fost pline de suporteri.

Suporter: „Partida cu Slovacia ar trebui să fie de partea noastră, ne vom califica.”

Suporter: „I-am tratat cu prea mult respect, trebuia să fim mai răi ca ei, să-i dărâmăm la fiecare contact”

La Ighiu, în Alba, oamenii au urmărit meciul la iarbă verde. Au sperat până în ultimele minute că tricolorii vor reuși să întoarcă rezultatul: „Palpitant a fost, îmi pare rău că au pierdut băieții".

Toate speranțele românilor au rămas în meciul de miercuri cu Slovacia, care poate fi urmărit de la ora 19:00 pe PRO TV și VOYO.