Mesajul premierului Poloniei pentru Nicușor Dan, la o zi după ce l-a numit „pro-rus” pe George Simion. „Să apere ca Duckadam”

62525476

Premierul Poloniei, Donald Tusk, a transmis un mesaj de susținere românilor, înainte de turul II al alegerilor prezidențiale și a transmis că e important să păstreze direcția europeană pe care o urmează deja.

Mesajul premierului Donald Tusk a fost adresat în română.

„Duminica aceasta, românii și polonezii și vor alege președinții. În ambele noastre țări, miza este la fel de mare, iar primarii frumoaselor noastre capitale, București și Varșovia, Nicușor Dan și Rafał Trzaskowski vor lupta cu aceleași pericole, cu influența agențiilor străine, cu populismul antieuropean, corupția și minciună. Este evident că voi, alegătorii, și nu puterile străine, sunteți cei care trebuie să decidă exclusiv despre cine va deveni președinte. Polonia, România și Europa sunt aceeași familie. Europa suntem noi. Pentru că îmi iubesc patria, le urez tot ceea ce este mai bun, fraților și surorilor din România.

Acum câțiva ani, din calitatea de președinte al Consiliului European, m-am adresat dumneavoastră cu următoarele cuvinte: aș vrea să fac un apel la toți românii să apere în România și Europa, fundamentele civilizației noastre politice, libertatea, integritatea, respectarea adevărului în viața publică, statul de drept și constituția, să le apere cu aceeași hotărâre cu care Helmut Duckadam a apărat acele patru penalty-uri. Atunci mie mi s-a părut imposibil, dar reușit și voi veți reuși. Am primit apoi de la regretatul Helmut mănușile lui de portar. Mi-a spus atunci să apăr Europa, România și libertatea noastră. Sunt convins că aceste mănuși trebuie să le primească astăzi liderii noștri Nicușor Dan și Rafał Trzaskowski”, este mesajul premierului polonez.

În aceleași timp, este și un mesaj de susținere pentru Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale.

„Îi mulțumesc prim-ministrului Poloniei, Donald Tusk, pentru acest mesaj emoționant de susținere dar și pentru respectul cu care un european adevărat îi tratează pe cetățenii români, făcând un efort pentru a se adresa în limba română. Îi doresc și eu succes în alegerile prezidențiale primarului Varșoviei, Rafał Trzaskowski, și sper să facem, după aceste alegeri, un adevărat parteneriat între România și Polonia pe flancul estic”, a scris Nicușor Dan pe Facebook, în descrierea mesajului transmis de Donald Tusk.

George Simion, candidat la prezidențiale din partea AUR, a fost în Polonia pentru a-l susține pe candidatul pro-rus la alegerile din ceastă țară. Premierul Donald Tusk a reacționat și a declarat că „Rusia se distrează. Navrosțki şi omologul său pro-rus din România, George Simion, pe aceeaşi scenă. Totul este clar”.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Cum încearcă George Simion să îi convingă pe maghiari să îl voteze. „Încearcă să ne păcălească”

În comunități cu mulți etnici maghiari din Transilvania au fost distribuite pliante în limba maghiară cu George Simion alături de Viktor Orban, premierul Ungariei.

De ce a mers George Simion în Polonia cu câteva zile înainte de alegeri. „Am oprit campania în România ca să fiu aici”

Cu câteva zile înainte de bătălia finală pentru Cotroceni, George Simion a plecat din țară. A mers în Polonia, unde a participat la mitingul candidatului naționalist la președinția țării.

Încă o dezbatere fără George Simion. Candidatul AUR anunțase că va fi prezent, dar nu a mai mers

Nicușor Dan a semnat marți seară un angajament că nu va crește TVA-ul în mandatul său și a propus majorarea bugetului Apărării la 3,5% din PIB până în 2030.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.