Ce i-a transmis cancelarul Germaniei lui Nicușor Dan după ce a câștigat alegerile. „O Europă puternică”

62544837
Getty

Cancelarul german Friedrich Merz l-a felicitat luni pe candidatul independent Nicuşor Dan pentru victoria înregistrată duminică, în turul doi al alegerilor prezidenţiale din România.

"România s-a angajat pentru o Europă puternică şi sigură: Dragă @NicusorDanRO, felicitări pentru victoria electorală!", a scris Merz pe contul său de pe platforma X.

Potrivit datelor centralizate de Biroul Electoral Central, Nicuşor Dan, candidat independent, a obţinut, la cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale, un număr de 6.165.741 voturi (53,61%), iar contracandidatul său, liderul AUR George Simion - 5.335.752 de voturi (46,39%).

Din totalul de 19.945 de secţii de votare au fost centralizate datele din 19.924 de secţii de votare, reprezentând 99,89%.

Numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne la cel de-al doilea tur de scrutin a fost de 11.635.741, reprezentând 64,72% din numărul total al alegătorilor înscrişi în listele electorale permanente.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Cifrele care explică rezultatul din turul 2. Cum a evoluat diferența dintre Nicușor Dan și George Simion, oră cu oră

Românii au ales viitorul președinte în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Potrivit datelor oficiale anunțate la nivel național, Nicușor Dan, candidat independent, a câștigat scrutinul cu 53,6%, față de 46,4% cât a obținut contracandidatul său.

Țara unde Nicușor Dan a obținut 100%. Statele unde românii și-au schimbat decizia după primul tur

Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale cu un procent de 53,60% după numărarea tuturor voturilor. El s-a remarcat și la nivel internațional, unde a avut un procent de peste 90% în mai multe țări și una în care a obținut 100%.

Ce s-a întâmplat în România în ziua alegerilor. Ce spune MAI despre incidentele de la vot

Alegerile prezidenţiale au decurs în condiţii normale, fără să fie înregistrate incidente deosebite, iar majoritatea sesizărilor au fost legate de fotografierea sau filmarea buletinului de vot.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.