Mesajul lui Nicușor Dan pentru românii nehotărâți înainte de turul 2. Cum vrea să-i aducă la urne

×
Publicitate

Nicușor Dan a vorbit la Știrile ProTV despre felul în care vrea să-i convingă pe românii nehotărâți să meargă la vot în turul doi. Candidatul independent a explicat că își dorește să transmită un mesaj pozitiv dar că este de preferat realitatea. 

Nicușor Dan a vorbit la Știrile ProTV despre felul în care vrea să-i convingă pe românii nehotărâți să meargă la vot în turul doi. Candidatul independent a explicat că își dorește să transmită un mesaj pozitiv și a subliniat contextul în care se află România.

Andreea Esca l-a întrebat pe Nicușor Dan cum vrea să-i convingă pe românii care nu au mers la vot în primul tur al alegerilor prezidențiale sau care au fost, dar acum nu își mai doresc asta să vină și duminică la urne.

Nicușor Dan a explicat că își dorește să transmită „un mesaj pozitiv” pe această temă. Cu toate acestea, el a spus că este mai „util” să transmită un „un mesaj negativ realist”. El a subliniat că „ipoteza contrară” o reprezintă izolarea de restul Europei.

Pe lângă izolarea economică de restul Europei, Nicușor Dan încearcă să-i convingă pe indeciși să vină la urne vorbind despre problemele cu care se confruntă state ca Ungaria, Slovacia, Bulgaria, dar și despre situația delicată în care se află acum România.

Candidatul independent încearcă să-i convingă pe nehotărâți să vină la urne vorbindu-le și despre programul său electoral, explicând că propune „o Românie normală, în care statul în sfârșit să lucreze pentru cetățeni și în care energiile acestei societăți, oameni muncitori, de buni simț, să meargă într-o singură direcție. Și România are o uriașă, o uriașă posibilitate de dezvoltare”.

Mesajul lui Nicușor Dan pentru românii nehotărâți înainte de turul 2

Andreea Esca: „Ce mesaj ați avea pentru cei care sunt nehotărâți sau pentru cei care n-au mers la vot în primul tur sau cei care au mers la vot în primul tur, dar nu mai vor să vină în al doilea tur”.

Nicușor Dan: „Eu mi-aș mi-aș dori să dau un mesaj pozitiv, de speranță, dar cred că este mai util să dau un mesaj negativ realist pentru ipoteza contrară, pentru că ipoteza contrară înseamnă o izolare în Europa, înseamnă o izolare economică și am văzut țările din jurul nostru Ungaria, Slovacia, Bulgaria care o duc mai prost decât noi, pentru că s-au izolat economii și noi suntem într-o poziție mai dificilă acum fiscal. Și alternativa este o veșnică incitare la ură între între categorii sociale. Eu ce propun este o Românie normală, în care statul în sfârșit să lucreze pentru cetățeni și în care energiile acestei societăți, oameni muncitori, de buni simț, să meargă într-o singură direcție. Și România are o uriașă, o uriașă posibilitate de dezvoltare”.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Top 10 inedit. Cei mai bogați oameni din Ungaria au devenit miliardari și prin afacerile din România

Opt dintre cei mai bogați zece oameni din Ungaria sunt miliardari și datorită afacerilor de anvergură pe care le derulează în România, unul este legat de cel mai mare exit al unei afaceri românești și doar unul singur nu are interese și în țara noastră. 

Surse: Negocieri la ceas de seară. Veștea, alături de pesediștii Grindeanu și Neacșu, dar și de peneliștii Gorghiu și Thuma

Negocierile pentru formarea viitorului Guvern au continuat marți seară la Vila Lac, potrivit unor surse politice. 

PRO TV își menține poziția de top în media din România și în 2026, conform studiului Reuters Institute Digital News Report

PRO TV și-a menținut poziția de lider în topul media din România și în 2026, atât în ceea ce privește dimensiunea publicului de care este urmărit, cât și încrederea pe care o are publicul în brandul PRO TV, respectiv în știrile sale.