Expert Forum: Cele mai multe sesizări privind neregulile la vot vizează continuarea campaniei electorale

sectie de vot
Inquam Photos / Malina Norocea

Coaliţia VotCorect a centralizat, până la ora 18:30, o serie de nereguli şi incidente semnalate de observatori şi cetăţeni, majoritatea sesizărilor vizând continuarea campaniei electorale.

"Cele mai multe sesizări sunt legate de continuarea campaniei electorale, precum şi probleme organizatorice în secţiile de votare. Au fost raportate numeroase postări pe reţeaua Tik Tok cu buletine de vot care includ opţiunea electorală - numeroase plângeri au transmise telefonic, dar şi prin portalul votcorect.ro (peste 100). (...) Unele dintre aceste postări includ persoane care arată că au votat deja sau cum votează", informează, duminică, Expert Forum.

Potrivit ONG-ului, au fost primite solicitări legate de faptul că Diana Şoşoacă şi-a exprimat votul în public, făcând 'apologia pe buletinul de vot a numelor mai multor figuri istorice controversate'.

Cele mai multe întrebări formulate de alegători la serviciul call center sunt legate de urna specială, de documentele cu care pot vota sau de anumite nereguli legate de organizarea procesului în secţiile de votare, inclusiv cele legate de sigilii, dificultăţi ale alegătorilor în a-şi exprima votul sau buletine de vot nemarcate cu ştampila de control.

Probleme raportate în secțiile din țară

Probleme legate de sigiliul aplicat incorect sau lipsă au fost raportate în secţia 172 (Bucureşti), secţia 105 (Rădăuţi); secţia 109 (Rădăuţi); secţia 257 (Bucureşti); secţia 258 (Bucureşti); secţia 325 (Bucureşti).

Citește și
Nicușor Dan și George Simion
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Observatorii au avut dificultăţi să observe în mai multe secţii, incluzând 411 şi 1.165 (Bucureşti), iar la secţia 205 (Buda, Ilfov), sau observatorul nu a fost lăsat să vadă votarea cu urna specială. EFOR a atras atenţia asupra faptului că limitarea dreptului de a observa votarea cu urna specială este abuzivă.

Au fost primite sesizări legate de continuarea campaniei prin mesaje SMS. Au fost sesizate BEJ Iaşi şi AEP.

În unele cazuri, observatorii au continuat să fie legitimaţi de forţele de ordine sau să li se solicite numele organizaţiei de către care au fost acreditaţi, aceştia considerând că unele cereri de acest fel pot fi intimidante. Vot Corect a contactat MAI, primind asigurări că personalul va fi informat cu privire la modul de interacţiune cu observatorii, inclusiv cu privire la practica legitimării.

Potrivit sursei citate, până la ora 18:30, observatorii Vot Corect au vizitat peste 800 de secţii de votare din ţară şi străinătate şi au evaluat procesul de votare pozitiv în aproximativ 98% dintre ele.

Cele mai frecvent semnalate nereguli au fost: cazuri în care alegătorilor cu domiciliul sau reşedinţa în altă localitate nu li s-a permis să voteze (6,8% din secţiile vizitate), procedurile pentru urna specială nu au fost respectate (6,9%), tensiune sau agitaţie în apropierea secţiilor de votare (3,1%) şi în secţiile de votare (3,2%), urne nesigilate corespunzător (3,8%), cazuri în care cei prezenţi în secţia de votare nu au putut urmări procesul fără restricţii (2,4%), persoane neautorizate în secţia de votare (1,8%).

Observatorii au mai raportat că SIMPV a funcţionat în condiţii normale şi secretul votului a fost respectat în aproape toate cazurile observate. Dintre secţiile observate, 24,7% nu sunt accesibile persoanelor cu dizabilităţi. Observatorii Vot Corect s-au întâlnit cu alţi observatori din partea societăţii civile la 16,5% dintre secţiile vizitate.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion
Cât a costat campania pentru al doilea tur al prezidențialelor. Cheltuielile făcute de Nicușor Dan și de George Simion

Expert Forum a prezentat situația veniturilor și cheltuielilor din cele două săptămâni de campanie pentru turul secund al alegerilor prezidențiale. 

Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”
Oficialii trimiși de Trump, impresionați de alegerile din România: „Un model de transparență, securitate și dedicare civică”

Șeful delegației trimise de Donald Trump să supravegheze alegerile din România a prezentat concluziile vizitei sale. Oficialul american a lăudat sistemul electoral din țara noastră, numindu-l „un model de transparență, securitate și dedicare civică”.

Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”
Oficial: CCR a respins cererea lui George Simion, privind anularea alegerilor prezidențiale. Liderul AUR: ”Lovitură de stat”

Judecătorii Curții Constituţionale a României au respins, joi, cererea de anulare a alegerilor prezidenţiale depusă de George Simion. După acest apel al șefului AUR, judecătorii vor continua cu validarea victoriei lui Nicușor Dan.

Recomandări
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați

Viscolul începe să pună mari probleme în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 de kilometri pe oră au rupt copaci și stâlpi de curent electric.

Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său
Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său

Un agent de serviciu al Școlii de Poliție din Câmpina, cu o vechime de peste 20 de ani în sistem, a fost arestat preventiv, după ce un elev a reclamat că l-ar fi agresat sexual.

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.