Mai multor alegători din Prahova li s-a făcut rău la secția de vot. Ce s-a întâmplat

62289013
StirilePROTV

Cadrele medicale de la Serviciul de Ambulanţă Prahova au avut, duminică, cinci intervenţii la secţii de votare din judeţ.

 

Mai multor persoane li s-a făcut rău când au mers la vot. Câțiva vârstnici au acuzat ameţeli și stări de leşin.

În decurs de câteva ore, de la deschiderea secţiilor de votare şi până la ora 16:30, echipajele de la Serviciul de Ambulanţă Prahova au avut, în urma unor apeluri la 112, cinci intervenţii la secţii de votare. În trei dintre cazuri a fost nevoie de intervenţii ale secţiei din municipiul Ploieşti.

Unul dintre apeluri a fost pentru o femeie de 79 de ani care acuza junghi toracic şi care, după evaluare şi tratament, a refuzat transportul la spital, conform News. 

Tot la o secţie de votare din Ploieşti, un bărbat de 92 ani a avut nevoie de ajutor după ce acuzat ameţeli. El a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti. La acelaşi spital a ajuns, direct din secţia de votare, o femeie de 84 de ani care a leşinat.

În Câmpina, o femeie de 60 de ani a leşinat în momentul în care a mers la vot, ea refuzând transportul la spital.

În localitatea Nistoreşti, echipajul de la Ambulanţă a intervenit în cazul unui bărbat de 37 de ani cu stare de agitaţie. Pacientul a fost transportat la Compartimentul de Primiri Urgenţe al Spitalului Municipal din Câmpina.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
Citește și...
Rezultate finale alegeri locale 2024. PSD are cei mai mulți primari. Cum arată situația la consiliile locale

Biroul Electoral Central a anunţat, miercuri, rezultatele finale ale alegerilor locale din iunie 2024.

 

Alegeri locale 2024. Scrutinul se repetă pentru alegerea primarului, la Costineşti

Scrutinul pentru alegerea primarului se va repeta, duminică, în Costineşti, judeţul Constanţa.

Alegătorii din Costineşti, chemaţi din nou duminică la urne pentru a-şi vota primarul

Alegătorii din Costineşti sunt aşteptaţi din nou duminică la urne pentru a-şi alege primarul.

Recomandări
Ilie Bolojan: „Am decis ca PNL să nu mai facă o coaliție cu PSD. Vom discuta cu grupurile care susțin actualul guvern”

Preşedintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a declarat, marţi, după şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL, că vor exista consultări cu grupurile parlamentare pentru susţinerea un guvern minoritar.

Șeful DSU, Raed Arafat, este suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter

Doctorul Raed Arafat este, de astăzi, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Curții militare de Apel București. Investigația este legată de înlocuirea unui elicopter SMURD prăbușit în urmă cu zece ani în Republica Moldova.

Patru inculpați trimiși în judecată în cazul incendiului de la „Matei Balș” din 2021, soldat cu moartea a 9 pacienți

Procurorii au dispus trimiterea în judecată a patru inculpați – două persoane fizice, o firmă și o instituție publică – în dosarul incendiului din 29 ianuarie 2021 de la Institutul „Matei Balș” din București.