Simona Halep s-a calificat în optimi la Roland Garros, după 6-0, 6-1 cu Amanda Anisimova

Simona Halep - Amanda Anisimova, în turul 3 la Roland Garros

Simona Halep - Amanda Anisimova, în turul 3 la Roland Garros. Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, învingând-o cu un scor categoric pe Amanda Anisimova.

Halep a învins-o, vineri, pe americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, cu scorul de 6-0, 6-1, după numai 54 de minute de joc.

Setul 1 a fost câştigat de sportiva din Constanţa în 25 de minute, cu 6-0.

În optimi, Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

UPDATE 6-1: Americanca a luptat pentru a-și câștiga serviciul și un al doilea game în acest meci, fără succes însă. Simona Halep câștigă meciul, cu un scor categoric 6-0, 6-1.

UPDATE 5-1: Halep își câștigă serviciul și joacă pentru meci.

UPDATE 4-1: Jucătoarea numărul 2 mondial își continuă jocul bun cu un nou break, ducând scorul la 4-1. Halep este la două game-uri de victorie.

UPDATE 2-1: Simona Halep câștigă din nou pe serviciul adversarei, după ce a egalat rapid la game-uri.

UPDATE 0-1: Amanda Anisimova câștigă primul game în acest meci, pe propriul serviciu.

Setul 1

UPDATE 6-0: Românca își adjudecă primul set în meciul cu Amanda Anisimova, scor 6-0, după ce își câștigă serviciul

UPDATE 5-0: Simona Halep este de neoprit. Românca mai reușește un break după un joc perfect, cu retururi lungi și agresive.

UPDATE 4-0: Simona domină jocul și își mărește avantajul la 4-0.

UPDATE 3-0: Românca reușește un nou break și conduce cu 3-0.

UPDATE 2-0: Halep câștigă un game extrem de disputat, pe serviciul ei. Jucătoarea noastră a salvat cinci mingi de break și și-a mărit avantajul.

UPDATE 1-0: Simona Halep începe partida cu jucătoarea americană cu un break.

Meciul dintre Simona Halep şi americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, este programat să înceapă în jurul orei 14.40, pe terenul Philippe Chatrier.

Simona Halep - Amanda Anisimova, în turul 3 la Roland Garros. Este a doua întâlnire dintre ceie două jucătoare

Simona Halep, principala favorită, s-a calificat în turul trei al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Irina Begu cu 6-3, 6-4, miercuri.

De partea cealaltă, Amanda Anisimova a învins-o, tot miercuri, pe compatrioata sa Bernarda Pera, cu scorul de 6-2, 6-0, în doar 57 de minute.

Aceasta va fi a doua întâlnire dintre Simona Halep și Amanda Anisimova. Cele două s-au înfruntat anul trecut, în sferturile turneului de la Roland Garros.

Cine este Amanda Anisimova, adversara Simonei Halep din turul 3 la Roland Garros

Amanda Anisimova este jucătoarea care a eliminat-o, anul trecut, pe Simona Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Atunci, Simona Halep, care ocupa locul 3 WTA și era deţinătoarea trofeului, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 6-4, în 68 de minute, de americanca Amanda Anisimova, care era locul 51 WTA. În urma acestui rezultat, Simona Halep a coborât pe locul 8 WTA, pentru că nu şi-a apărat titlul la Roland Garros.

După meciul cu Halep, Amanda Anisimova a declarat că i-au cam "tremurat mâinile", mai ales în momentele decisive.

"Mi-au cam tremurat mâinile, nu a fost chiar aşa uşor. De fiecare când eram aproape simţeam presiunea. Ştiam că trebuie să fiu atentă la reverul lung de lingie, dar cred că am avut un plan bun. Este o arenă senzaţională, e prima oară când joc aici", a declarat Anisimova la interviul de pe teren.

Amanda Anisimova s-a oprit în 2019 în semifinale, fiind învinsă de britanica Ashleigh Barty.

În 2020, Amanda Anisimova a disputat semifinale la Auckland şi a fost eliminată în primul tur la Melbourne.

Alte jucătoare din România, în turul trei la Roland Garros

Vineri vor juca la French Open şi Andreea Mitu, Patricia Ţig, Monica Niculescu şi Horia Tecău, la dublu.

Meciul Andreea Mitu/Patricia Ţig – Varvara Graceva/Jasmine Paolini (Rusia/Italia) va fi al doilea de pe terenul 9, confruntarea Monica Niculescu/Misaki Doi (Japonia) – Gabriela Dabrowski/Jenela Ostapenko (Canada/Letonia, cap de serie 5) va fi prima de pe terenul 11, iar partida Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (Olanda), cap de serie 12 – Marcelo Arevalo/Jonny O’Mara (Salvador/Marea Britanie) va fi a patra de pe terenul 13.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Jucătoarea americană Amanda Anisimova, adversara Simonei Halep în meciul de vineri din turul trei al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, este considerată unul dintre cele mai promiţătoare talente din WTA.

Simona Halep, principala favorită și numărul 2 mondial, va juca în compania americancei Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), în turul trei la Roland Garros.

Duel românesc la Roland Garros. Simona Halep a învins-o pe Irina Begu în două seturi

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.