David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber. A obținut cinci medalii la CE de nataţie pentru juniori

David Popovici
Inquam Photos / George Calin

David Popovici a câștigat finală la 100 metri liber, la Campionatul European de Nataţie juniori de la Otopeni.

El a obținut un timp spectaculos, și anume 47.69 secunde.

Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Înotătorul de 17 ani a obţinut astfel a cincea medalie la CE de nataţie pentru juniori și a patra de aur. Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 de m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4x100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4x100 m liber.

Pentru România au mai obţinut medalii Vlad Stancu – aur la 1500 m liber şi argint la 800 m liber şi Bianca Costea – argint la 50 m liber.

UPDATE 18:47 Vlad Stancu a terminat proba de 400 de metri liber pe locul doi la egalitate cu cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Cei doi au avut exact același timp, de 3min50sec61/100. Pe prima treaptă a podiumului a urcat italianul Lorenzo Galaossi, cu timpul 3:48.14.

David Popovici, dublu campion mondial de seniori, s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele probei de 100 m liber, în cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, cu al doilea timp din calificări, scrie Agerpres.

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 m la Europenele de la Otopeni, cu timpul de 22.16 secunde.

CE 2022 de juniori: Ştafeta combinată a României a câştigat medalia de argint la 4x100 m liber

Ştafetă combinată a României, compusă din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, a obţinut, miercuri, medalia de argint în finala probei de 4x100 m liber din cadrul CE 2022 de juniori.

CE 2022 de juniori: David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur la 200 m liber

Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Tinerele românce luate de ape în Italia au fost găsite decedate. Nu se știe nimic despre băiatul care le însoțea

Trupurile neînsuflețite a doi dintre cei trei tineri români care au dispărut în apele râului Natisone după ce, vineri, au fost luaţi de ape sub podul Romano din Orsaria di Premariacco (Udine).

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.

ÎPS Teodosie și-a exprimat public părerea despre donarea de organe. Pe care dintre acestea „nu este moral să le dăm”

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, şi-a exprimat public opinia despre donarea de organe, întrebat despre acest subiect în emisiunea la care participă cu regularitate, la un post de radio.