Eclipsa de soare vizibila la noi si furtuni solare. Ce ne asteapta in 2011?

×
Publicitate

In 2011, universul ne va surprinde de multe ori, promit specialistii. Si asta pentru ca vom avea partea de o activitate astronomica intensa.

Deja pe 4 ianuarie, chiar la inceputul anului, ne pregatim sa fim martorii unui eveniment destul de rar: o eclipsa de soare vazuta si din Romania. Trebuie sa stiti, insa, ca astrul va fi acoperit in proportie de 86%. De altfel, soarele va fi in centrul atentiei astronomilor tot anul: intra in maximul activitatii sale din ultimii 11 ani.

In dimineata zilei de 4 ianuarie, la ora 09:08, soarele se va intuneca, treptat.

Daca nu va protejati ochii riscati enorm. Aceasta lumina puternica poate provoca orbirea partiala sau totala, ne avertizeaza specialistii. De asemenea, nu priviti direct soarele prin instrumente optice, camera foto sau binoclu.

In schimb acele filtre ale ochelarilor recomandati pentru observarea spectaculosului fenomen au o pelicula subtire din aluminiu, crom sau argint, care atenueaza radiatiile periculoase.

Faza maxima a eclipsei va fi atinsa la ora 10:35 de minute, iar soarele se va elibera de umbra lunii la 12:08. Tot astrul nostru ne rezerva o surpriza si pentru finele lui 2011.

Insa in primul rand Terra risca sa ramana fara tot ce inseamna telecomunicatii, computere sau retele de energie electrica.

Una peste alta, furtunile solare nu sunt singurele evenimente astronomice importante ale noului an. Pe parcursul lui vom putea urmari o frumoasa "ploaie de stele" - dar si doua eclipse de luna: una in 15 iunie, alta in 10 decembrie.
 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Citește și...
Ce fac mulți români ca să câștige bani în plus, în urma scumpirilor. Au un venit mediu de aproape 35.000 de lei brut

Crește numărul românilor care folosesc o formă legală, precum persoana fizică autorizată, pentru a-și completa veniturile din salarii, prestând diverse servicii.

Eurostat: România are cei mai mulți tineri fără job și fără studii din UE. Diferența față de alte țări este uriașă

România rămâne țara din UE cu cei mai mulți tineri care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire profesională. 

Vehiculele pe care le tot cumpără românii după creșterea prețurilor de la pompă. Înmatriculările lor au crescut puternic

Creșterea prețurilor de la pompă i-a făcut pe mulți să își ia vehicule pe două roți, scutere și chiar motociclete. În primele patru luni ale acestui an, înmatriculările au crescut vertiginos. 

Recomandări
Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

România este în top trei cele mai corupte țări din Uniunea Europeană. Statul care a obținut cel mai bun scor

România se află printre cele mai corupte state din Uniunea Europeană, potrivit celui mai recent Indice al Percepției Corupției (CPI) publicat de Transparency International, pentru anul 2025.

Cod galben de vânt puternic în trei județe. Vor fi rafale de până la 80 km/h la munte

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vânt puternic, instabilitate atmosferică şi cantităţi de apă însemnate, valabilă pe parcursul zilei de duminică, în mai multe regiuni ale ţării.