Croația - Anglia 2-1. Croații vor juca duminică finala CM împotriva Franței

mandzukic

Croatia - Anglia 2-1. Cea de-a doua semifinală de la Cupa Mondială din Rusia s-a jucat miercuri pe stadionul Lujniki. Anglia a deschis scorul prin Trippier, min. 5, Perisic a egalat pentru croați, în min. 68, iar Mandzukic a marcat golul victoriei.

Croația a învins Anglia în cea de-a doua semifinală de la CM 2018, miercuri seara, după ce a fost condusă cu 1-0. Perisic a egalat, iar Mandzukic le-a adus victoria croaților, în cea de-a doua repriză de prelungiri, după ce la finalul timpului regulamentar scorul era 1-1. Croația va întâlni Franța, duminică, în finala Campionatului Mondial 2018.

Finala mică, disputată între Belgia și Anglia, va avea loc sâmbătă.

CROAȚIA - ANGLIA LIVE TEXT CU DESFĂȘURAREA PARTIDEI:

Min 120+4 Croație învinge Anglia și se califică în finala Campionatului Mondial.

Min 105+2 Ocazie uriașă a lui Madzukic. Pickford a respins mingea

Min 98 Ocazie uriașă pentru englezi, la un corner. John Stones, la un pas să înscrie cu o lovitură de cap trimisă pe centrul porții. Mingea a fost respinsă

Min 97 Iese Henderson. Intră Dier, pentru englezi

Min 95 Lovitură liberă pentru Anglia. Va fi out de poartă

Min 94 Schimbare la Croația. Strinic este înlocuit de Pivaric

Min 91 A început prima repriză de prelungiri. Schimbare la Anglia. A ieșit Young, a intrat Danny Rose

Min 90+3 Vor fi două reprize de prelungiri

Min 90+2 Ocazie pentru Anglia, din lovitură liberă. Lovitura de cap a lui Kane trece pe lângă poartă

Min 84 Pickford iese greșit din poartă și Perisic ratează șutul

Min 78 Execuție ratată a lui Lingard, care trimite un șut spre poarta croată

Min 73 Schimbare la Anglia. Iese Sterling, intră Rashford

Min 72 Încă o ocazie importantă a Croației. Perisic lovește bara

Min 68 GOOOOOL Croația. Perisic înscrie, iar scorul devine 1-1.

Min 65 Ocazie uriașă pentru Croația. Șutul lui Rakitic este blocat de apărarea adversă

Min 59 Corner pentru Croația. Mingea trimisă de Modric este respinsă

Min 56 Corner pentru Anglia. Trippier centrează periculos, dar nimeni nu ajunge la minge

Min 54 Gest nesportiv al lui Walker. Și el a primit cartonașul galben

Min 46 Madzukic primește cartonașul galben

Min 46 A început repriza a doua.

Min 45+1 S-a încheiat prima repriză

Min 36 Lingard irosește o ocazie uriașă

Min 32 Șutul puternic al lui Rebic este prins de Pickford

Min 30 Ocazie uriașă pentru Anglia. Kane ratează fiind unu-la-unu cu portarul. Subasic a respins șutul

Min 26 Sterling este faultat, iar Anglia are o lovitură liberă. Mingea trimisă de Young în careu este respinsă de Subasic.

Min 21 Ocazie mare pentru Anglia, dar Kane este surprins în offside, după o greșeală a apărării croate

Min 18 Șutul trimis de Persic trece puțin pe lângă poartă

Min 13 Corner pentru Anglia. Maguire comite fault în atac.

Min 8 Corner pentru Croația. Mingea centrată de Modric este respinsă în cele din urmă de apărarea engleză.

Min 6 GOOOOOL Anglia. Kieran Trippier deschide scorul dintr-o lovitură liberă obținută de Dele Alli.

Min 4 Dele Alli este faultat de Modric. Lovitură liberă directă pentru Anglia.

Min 1 A început meciul. Anglia a avut lovitura de start.

UPDATE 20:30 Croații, înainte de meci

UPDATE 20:16 Jucătorii celor două echipe au ajuns la stadion

UPDATE 20:15 Au fost afișate echipele de start

CM 2018. Naţionala care se va impune la finalul celei de-a doua semifinale dintre Croaţia şi Anglia o va întâlni duminică pe Franţa, în finala Campionatului Mondial din Rusia. Franța a învins-o pe Belgia cu 1-0, marţi, după un gol înscris de Umtiti.

Harry Kane este golgheterul Cupei Mondiale din Rusia, cu 6 goluri. Pe de altă parte, Croaţia este neînvinsă de cinci partide la CM 2018. În ultimele 5 meciuri directe, Anglia s-a impus de 3 ori, iar Croaţia de două ori. Englezii au câştigat cu 4-2 sferturile de finală contra Croaţiei la Euro 2004.

Parcursul Croaţiei la Campionatul Mondial 2018

Croaţia a făcut parte din Grupa D, pe care a câştigat-o. În primul meci, croaţii au învins naţională Nigeriei cu 2-0, meci în care Modric a înscris un gol. Croaţia a învins categoric Argentina, cu 3-0, în cel de-al doilea meci al lor la Campionatul Mondial. Atunci au marcat Rebic, Modric şi Rakitic. În ultimul meci din grupă, Croaţia s-a impus în fața Islandei, 1-2, Perisic înscriind în minutul 90.

În optimile de finală, adversarul Croaţia a fost Danemarca. În timpul regulamentar, scorul a fost 1-1, după ce Jorgensen a deschis scorul în minutul 1, iar Mandzukic a egalat. În minutul 114, Modric a ratat un penalty. În cele din urmă, croaţii s-au impus la loviturile de departajare cu 3-2.

Croația vs Anglia LIVE TEXT

În sferturi, Croaţia a jucat împotriva ţării gazdă, Rusia. În timpul minutelor regulamentare, scorul a fost 1-1. În minutul 101, Vida a făcut 2-1, iar Fernandes a înscris pentru Rusia în minutul 115. Croaţii s-au impus cu 4-3 la loviturile de departajare.

Parcursul Angliei la Campionatul Mondial 2018

CM 2018. Anglia a făcut parte din Grupa G, unde a ocupat locul 2. În primul meci la CM 2018, Anglia a învins Tunisia cu 2-1, datorită unei "duble" a lui Kane. În cel de-al doilea meci, Anglia a învins-o pe Panama cu scorul de 6-1, iar Kane a reuşit un hattrick. În ultimul meci din grupa G, Anglia a fost învinsă de Belgia, cu 1-0.

În optimi, Anglia a jucat împotriva Columbiei. În timpul regulamentar, Kane a deschis scorul, iar Columbia a egalat în minutul 90+3. La penalty-uri, Anglia s-a impus cu 4-3. În sferturi, adversarul Angliei a fost Suedia. Englezii au câştigat cu 2-0.

Echipele probabile:

Croaţia

Antrenor: Zlatko Dalić.

Subasic - Corluka, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Brozovic - Rebic, Modric, Perisic - Mandzukic

Anglia

Antrenor: Gareth Southgate

Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Henderson, Lingard, Alli, Young - Kane, Sterling

„Drăgușin a luat-o pe un drum greșit!” Genoa a povestit TOT: suma reală a mutării și oferta „mult mai mare” refuzată

Franța - Belgia 1 - 0. Franţa a învins Belgia în semifinale, la Sankt Petersburg, și va juca duminică finala împotriva câștigătoarei dintre Croația și Anglia, cea de-a doua semifinală de la Cupa Mondial 2018, care va avea loc miercuri, de la ora 21:00.

Rusia a fost eliminată din optimi de la Campionatul Mondial, scor 4-3 la penalty-uri cu Croația, 2-2 în 120 de minute.

Cupa mondială 2018. Croaţia, calificată în semifinală unde va întâlni Anglia

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, în ultimul sfert de finală.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Curtea Supremă a SUA i-ar putea respinge lui Donald Trump dreptul la imunitate în calitate de fost președinte

Apar tot mai multe surprize neplăcute pentru fostul președinte american Donald Trump, în numeroasele dosare în care este cercetat.

Sorina Pintea, condamnată la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită. Decizia nu este definitivă

Sorina Pintea, fostul ministru social-democrat al Sănătății, a fost condamnată, vineri, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită în formă continuată. Decizia instanței nu este definitivă.