Reacția lui Vladimir Putin după ce naționala Rusiei a fost eliminată de la Cupa Mondială

vladimir putin

Rusia a fost eliminată din optimi de la Campionatul Mondial, scor 4-3 la penalty-uri cu Croația, 2-2 în 120 de minute.

Președintele rus Vladimir Putin a apreciat prestația naționalei de fotbal la Campionatul Mondial și i-a invitat pe jucători la Kremlin, pentru a discuta desprea realizările acestora.

„Președintele l-a sunat pe Cherchesov, sâmbătă, înainte de meci și i-a urat succes. După meci, Putin l-a sunat din nou remarcând performanța reușită la acest turneu. Președintele i-a invitat la un eveniment în care se va face un rezumat al parcursului naționalei pentru a determina moștenirea lăsată de Rusia în urma Campionatului Mondial”, a declarat Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitry Peskov, conform Sputniknews.com.

Prim-ministrul Rusiei, Dmitry Medvedev, a avut cuvinte de laudă la adresa naționalei.

„Vom avea un alt tip de fotbal după performanța noastră, sunt sigur. Ați fost grozavi, vă mulțumesc pentru aceste meciuri, în special pentru acesta (n.r. – cu Croația). Poate voi spune ceva care sună ciudat, dar e probabil cel mai bun meci din istoria naționalei de fotbal a Rusiei”, le-a spus premierul jucătorilor după meci.

Președinta Croația a făcut spectacol în loja oficială la sfertul de finală câștigat de echipa țării sale în fața Rusiei. Kolinda Grabar-Kitarović a dansat în fața lui Medvedev, apoi cu jucătorii croați la vestiar.

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, în ultimul sfert de finală.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuză de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Parchetul General anunţă continuarea urmăririi penale în Dosarul Mineriadei faţă de Petre Roman și mai multe persoane

Parchetul General anunţă, joi, continuarea urmării penale în Dosarul Mineriadei faţă de Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu, Adrian Sârbu, Miron Cosma şi generalii Vasile Dobrinoiu şi Petre Peter.