Vremea se indreapta in toata tara, luni; ploile se restrang, iar temperaturile ajung la 25 de grade. Prognoza meteo pana joi

×
Publicitate

Luni, vremea se indreapta: sansele de ploaie cresc dupa pranz, dar sunt averse sporadice. Vantul va sufla mai tare in tinuturile estice, iar maximele vor fi de la 17 la 25 de grade.

In Dobrogea si in Baragan se anunta vreme placuta, cu temperaturi obisnuite perioadei si ceva innorari pe parcursul zilei. Vantul va fi destul de nervos.

Scapam de averse si in Moldova sudica si in nordul Munteniei. Vremea va fi placuta, vedem soarele si vantul prinde putere. Temperaturile cresc un pic fata de ieri. Se mai imprastie norii si din nordul Moldovei si Bucovina. Gata cu ploile! Se face mai cald: ieri au fost doar 13-14 grade in zona.

Gasim vreme frumoasa si prin nordul Transilvaniei si in Maramures. Nu sunt evenimente meteo importante si atmosfera va fi placuta. In vestul tarii, norii apar din cand in cand, insa ploile sunt cu totul sporadice; se mai incalzeste si pe aici cu vreo doua grade. 

Vreme buna se anunta si in tinuturile centrale. Iese soarele si se mai incalzeste. In Oltenia vremea este usor instabila. Dupa pranz sunt semne de ploaie in zona deluroasa. Termic este destul de bine, desi se racoreste cu doua grade fata de ieri.

Citește și
Vremea azi, 13 februarie 2026. Temperaturi neobișnuit de ridicate în aproape toată țara
Vremea azi, 13 februarie 2026. Temperaturi neobișnuit de ridicate în aproape toată țara

Si in sudul tarii scad un pic temperaturile, dar este vorba tot de vreo doua grade. In ansamblu, vreme placuta, desi dupa-miaza este posibil sa picure si pe aici.

In Bucuresti, astazi avem vreme schimbatoare, zarim soarele temporar, insa mai sunt anuntate si ceva innorari, poate chiar o repriza de ploaie; temperatura ajunge la 23 de grade.

La munte, acum, dimineata gasim vreme buna. In orele dupa-amiezii se strang iarasi norii de ploaie. Termic, nicio schimbare, deocamdata.

PROGNOZA METEO PENTRU 3 ZILE

Luni, vremea se indreapta, sansele de ploaie vor fi destul de scazute, iar temperaturile in limite obisnuite. Marti, in jumatatea vestica a tarii vin averse consistente, cu fulgere, rabufniri de vant, grindina si cantitati de peste 25 de litri de apa pe metru patrat. In jumatatea estica se anunta timp frumos. Miercuri prindem vreme frumoasa, desi dimineata vor mai veni cativa stropi in sud si sud-vest; vantul va sufla destul de tare in jumatatea estica. In zori se face cam frig, iar in depresiuni se intoarce BRUMA. Joi avem vreme amestecata: dimineata frumoasa, dar dupa-amiaza aduce averse pe suprafete mari in sud si est, la munte, local si prin Transilvania. Pe crestele Carpatilor apare lapovita. Vantul va sufla cu putere in toate zonele, temperaturile scad simtitor in jumatatea estica si in noaptea urmatoare, in depresiuni se depune din nou BRUMA.

In Bucuresti, luni, avem vreme schimbatoare, zarim soarele temporar, insa mai sunt anuntate si ceva innorari, poate chiar o repriza de ploaie; temperatura ajunge la 23 de grade. Marti va fi timp frumos. Norii se aduna abia catre seara, cand cresc si conditiile de averse. Miercuri: alta zi cu soare, desi dimineata va fi cam innorata; mai tarziu se porneste vantul si maxima ajunge la 21 de grade. Joi dimineata prindem atmosfera placuta si insorita; dupa pranz sunt anuntate si aici averse. Vantul se mentine activ, iar maxima mai scade putin.

La munte,luni dimineata gasim vreme buna. In orele dupa-amiezii se strang iarasi norii de ploaie. Marti, vremea se strica din nou si aversele vin temporar cam peste tot! In masivele sudice se pot aduna chiar 25 de litri de apa pe metru patrat. Miercuri norii se imprasie treptat si vremea va fi frumoasa! Doar dimineata mai apar ceva ploi prin Meridionali. Joi, o sa ploua dupa-amiaza si seara, sunt averse cu descarcari electrice, dar la altitudini mari apare lapovita pe timpul noptii. Temperaturile scad!

Articol recomandat de sport.ro
Serena Williams, medicamentul-minune prin care a dat jos 15 kilograme: „Sunt mai sănătoasă ca oricând!“
Serena Williams, medicamentul-minune prin care a dat jos 15 kilograme: „Sunt mai sănătoasă ca oricând!“
Citește și...
Vremea azi, 13 februarie 2026. Temperaturi neobișnuit de ridicate în aproape toată țara
Vremea azi, 13 februarie 2026. Temperaturi neobișnuit de ridicate în aproape toată țara

Vineri norii vor fi numeroși și o să plouă în Dobrogea și trecător în Muntenia, Maramureș și în Transilvania. Temperaturile rămân ridicate pentru acest moment al anului.

Cod galben de ceață densă în București și 24 de județe. Vizibilitatea este sub 50 de metri
Cod galben de ceață densă în București și 24 de județe. Vizibilitatea este sub 50 de metri

Un Cod galben de ceaţă densă este valabil vineri dimineață în localităţi din 24 de judeţe, inclusiv în Bucureşti, a anunțat ANM.

Urmează noi zile cu frig în România. Când se încălzește vremea. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni
Urmează noi zile cu frig în România. Când se încălzește vremea. Prognoza pentru următoarele patru săptămâni

În următoarele zile va persista frigul în toată țara, iar tempearturile vor fi mai scăzute decât normalul perioadei. De asemenea, vor fi și cantități mari de precipitații, potrivit prognozei ANM.

Recomandări
Cum explică ministrul Finanțelor recesiunea tehnică a României, după o creștere economică: ”De fapt, suntem pe drumul bun”
Cum explică ministrul Finanțelor recesiunea tehnică a României, după o creștere economică: ”De fapt, suntem pe drumul bun”

România a intrat în recesiune tehnică, potrivit Institutului Național de Statistică (INS), însă ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, susține că situația este temporară și controlată, parte a procesului de consolidare fiscală.

Prima reacție a premierului Ilie Bolojan, după ce România a intrat oficial în recesiune tehnică: ”Nu traversăm o criză”
Prima reacție a premierului Ilie Bolojan, după ce România a intrat oficial în recesiune tehnică: ”Nu traversăm o criză”

Premierul României, Ilie Bolojan, a reacționat, vineri, după ce Institutul Național de Statistică (INS) a anunțat că țara noastră a intrat oficial în recesiune tehnică, ca urmare a faptului că economia a scăzut în ultimele două trimestre. 

Analist, despre Conferința de Securitate de la München: Europenii cred că americanii nu mai sunt un partener de încredere
Analist, despre Conferința de Securitate de la München: Europenii cred că americanii nu mai sunt un partener de încredere

La München, începe azi Conferința de Securitate, iar Statele Unite sunt reprezentate de Marco Rubio. Secretarul de Stat american a vorbit, înainte de sosire, despre legăturile puternice ale americanilor cu Europa.