Vremea azi, 7 septembrie. Predomină vremea frumoasă, ploile apar sporadic în zonele înalte

×
Publicitate

Miercuri predomină vremea frumoasă, ploile apar sporadic în zonele înalte, în nord-vest, în centru şi în sud-estul extrem.

În rest, atmosfera rămâne însorită, iar în sudul Banatului se intensifică vântul. Se încălzeşte şi vom avea maxime de la 19 grade în depresiuni şi 29 de grade în vestul României.

Vremea în fiecare regiune

 

Vedem cum va arăta vremea în fiecare regiune şi începem cu Dobrogea şi Bărăganul. Aici se anuţă soare în prima parte a zilei, dar mai spre seară se adună norii şi s-ar putea să vină câteva ploi de scurtă durată. Vântul va avea unele porniri pe litoral şi temperaturile mai cresc puţin faţă de ziua trecută.

Mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei se încălzeşte uşor. Predomină vremea frumoasă, iar ploile apar spoardic în zonele de deal şi de munte

În nordul Moldovei şi în Bucovina se anunţă soare, câţiva nori şi poate 2-3 stropi de ploaie în zonele înalte. La amiază vor fi temperaturi cu 2...3 grade peste cele de ieri.

Vreme bună şi temperaturi în creştere găsim şi în nordul Transilvaniei şi în Maramureş. La deal şi pe la munte, după-amiaza ar putea să cadă câţiva stropi de ploaie.

În ţinuturile vestice, ne-aşteaptă o zi însorită şi puţin mai caldã decât cea de marți. Temperaturile mai ridicate decât în celelalte zone, ating 29 de grade pe la Timişoara şi vântul are unele intensificãri în sudul Banatului.

În Transilvania, este răcoare în depresiuni. Vor fi perioade cu soare, dar şi înnorări şi ploi slabe trecătoare mai ales în zonele de munte. Maximele vor fi cuprinse între 19 grade la Miercurea Ciuc şi 25 de grade la Alba Iulia.

Sud-vestul ţării are parte de soare şi atmosferă plăcută. Tendinţa de încălzire se păstrează şi aici, iar maximele urcă spre 28 de grade.

Şi în ţinuturile sudice, găsim vreme frumoasă, temperaturi în creştere şi maxime de până la 28 de grade în Lunca Dunării.

Vremea în Bucureşti

 

În Bucureşti, ziua de miercuri ne-aduce vreme frumoasă şi un pic mai caldă decât marți, cu 27 de grade la orele amiezii.

Vremea la Munte

 

Şi la munte se mai încălzeşte puţin. O să avem atmosferă schimbătoare, înnorări şi scurte reprize de ploaie în majoritatea masivelor. Vântul prinde putere în Munţii Banatului, iar pe vai şi în depresiuni, dimineaţa apare ceaţă.

Vremea la Mare

 

La mare va fi răcoare, dar vremea se încălzeşte în a doua parte a săptămânii. Se înnorează şi o să picure trecător, dar apare şi soarele pe parcursul zilei. Pe plajă vor fi cel mult 23 de grade, iar apa mării va avea în jur de 22 de grade.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
ANM a prelungit alerta de vreme rea. Cod galben de furtuni pentru jumătate de țară

Meteorologii atenţionează că vineri şi sâmbătă mare parte din ţară va fi sub Cod galben de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ.

Vremea azi, 5 iunie 2026. Ploi torențiale așteptate în a doua parte a zile în unele regiuni. Maximele zilei

Vineri avem vreme bună în prima parte a zilei și câteva ploi slabe în ținuturile sudice. După-amiaza însă aduce ploi torențiale și multă instabilitate în Munții Apuseni și în nordul Carpaților Orientali. 

Cod Roșu de furtuni într-un județ din România. Sunt așteptate ploi torenţiale, grindină și descărcări electrice

Trei localităţi din judeţul Ilfov se află, joi seară, sub avertizare nowcasting Cod roşu de furtuni, fiind aşteptate ploi torenţiale, grindină, descărcări electrice şi vijelii.


Recomandări
Alte trei drone maritime s-ar afla în apropierea Portului Constanța. Se presupune că ar conține explozibili

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, vineri dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Cum s-au poziționat partidele parlamentare față de premierul desemnat Eugen Tomac. Formațiunile care l-ar putea susține

Partidele parlamentare au reacționat la scurt timp după desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de premier.

Momentul în care a explodat drona marină în Portul Constanța. Zona a fost evacuată | VIDEO

O filmare a surprins momentul exploziei dronei marine în Portul Constanța. Zona a fost evacuată și izolată de autorități.