Vremea azi, 7 martie. Temperaturi foarte ridicate pentru data din calendar

×
Codul embed a fost copiat

Astăzi continuă vremea frumoasă și se face din nou mult mai cald decât ar fi normal.

Dimineața este un pic de ceață în zonele joase, iar peste zi vântul devine mai insistent în sudul Banatului.

Maximele pornesc de la 15 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și ajung pe la 23 de grade în sud-vestul țării, pe la Reșița.

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul.

Pe aici se încă o zi plăcută, cu soare, câțiva nori și temperaturi foarte ridicate pentru data din calendar. Se ating frecvent valori de 20 de grade. Vântul nu pune probleme, iar la noapte vor fi în jur de zero grade în zona Bărăganului.

Citește și
ghiocei
Vremea azi, 5 martie. Temperaturi neobișnuit de ridicate în România, de până la 20 de grade

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei atmosfera se încălzește de la o oră la alta și temperaturile ajung la 19...20 de grade – valori mai potrivite pentru final de aprilie. Norii apar destul de rar și nu sunt alte fenomene care să ne strice ziua.

La fel o să fie și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina: vreme surprinzător de caldă pentru această perioadă, mult soare și maxime de până la 20 de grade. E drept că dimineața este destul de rece, cu temperaturi negative în unele zone.

Și în nordul Transilvaniei și în Maramureș se încălzește simțitor. Temperaturile mai câștigă 1 grad, 2 față de ieri. Ajung și aici pe la 19...20 de grade. Atmosfera se menține însorită aproape toată ziua, iar vântul rămâne destul de liniștit.

În vestul României vântul devine mai insistent în sudul Banatului, dar și pe aici o să fie nefiresc de cald pentru luna martie. Temperaturile ating și depășesc pragul de 20 de grade. Noaptea însă aduce valori normale pentru această perioadă și minime în jur de 1 grad.

În Transilvania este frig la începutul zilei, în special în depresiuni. Vremea se încălzește însă foarte tare la orele amiezii. Maximele depășesc cu MULT valorile normale și ajung pe la 19 grade. Apar și câțiva nori pe cer, dar sunt nori de vreme bună.

În Oltenia se anunță încă o zi superbă, cu soare, câțiva nori inofensivi și temperaturi neobișnuit de mari pentru data din calendar.

Vremea rămâne foarte caldă și în ținuturile sudice. Condițiile meteo sunt ireproșabile la orele amiezii. Nu prea vedem norii, nici vântul nu prea se simte, iar maximele ajung pe la 20 de grade.

Vremea în București

În București o să fie foarte bine și astăzi. Avem o zi însorită, cu vânt domol și o maximă de 21 de grade. Asta înseamnă cu vreo 10 grade mai mult decât ar trebui. Noaptea însă ne reamintește că suntem la început de martie. Temperatura coboară până la 2 grade în centru și ajunge la minus 2 grade la marginea orașului.

Vremea la munte

Și la munte găsim vreme frumoasă și temperaturi neobișnuit de mari pentru acest moment al anului. Domină atmosfera cu soare, doar vântul bate ceva mai tare în Munții Banatului.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Vremea azi, 6 martie. Va fi soare în toată țara, iar maximele ajung la 23 de grade în sudul Banatului
Vremea azi, 6 martie. Va fi soare în toată țara, iar maximele ajung la 23 de grade în sudul Banatului

Ziua de joi ne-aduce soare și vreme bună în toată țara. Dimineața sunt ceva condiții de ceață, iar după prânz se face mult mai cald decât ar fi normal.  

Vremea azi, 5 martie. Temperaturi neobișnuit de ridicate în România, de până la 20 de grade
Vremea azi, 5 martie. Temperaturi neobișnuit de ridicate în România, de până la 20 de grade

Miercuri continuă să se încălzească în toată țara și vremea devine neobișnuit de caldă pentru această dată.

Vremea azi, 4 martie. Atmosferă plăcută și încălzire bruscă în toată țara. Ce temperaturi vor fi
Vremea azi, 4 martie. Atmosferă plăcută și încălzire bruscă în toată țara. Ce temperaturi vor fi

Ziua de astăzi aduce vreme frumoasă în toată țara. Se încălzește față de ieri, în special în centru, în est și în sud-est, iar dimineața este un pic de ceață pe la câmpie.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.