Vremea azi, 7 aprilie. Temperaturile rămân scăzute, dar precipitațiile devin neînsemnate

×
Codul embed a fost copiat

Vineri rămânem cu vremea foarte rece, dar precipitaţiile devin neînsemnate. Vor fi ninsori slabe la munte, un pic de lapoviţă sau ninsoare în nord-vest şi în centru, şi ploi în celelalte zone.

Maximele pleacă de la 3 grade în vestul şi în centrul ţării şi ajung la 12-13 grade în sud-est.

În Dobrogea şi Bărăgan găsim atmosferă schimbătoare. Este posibil să picure trecător, dar se arată şi soarele pe parcursul zilei. Temperaturile se menţin sub limitele normale: vor fi cel mult 13 grade pe la prânz.

În Moldova sudică şi în nordul Munteniei găsim vreme rece pentru această perioadă, un pic de soare, dar şi câţiva nori de ploaie. Maximele se opresc la 11-12 grade. La noapte, cerul se degajează treptat, dar apar condiţii de ceaţă.

În jumătatea nordică a Moldovei şi în Bucovina se mai îndreaptă vremea. După ninsori abundente şi viscol, vineri apare puţin soarele. Se mai încălzeşte faţă de joi, dar încă avem valori foarte scăzute pentru o zi de aprilie. În unele zone este posibil să plouă.

Citește și
iarna, ger romania
Un nou val de ger în toată România. Meteorologii anunță temperaturi de până la -16 grade. Cod galben în patru județe

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş o să fie foarte frig şi maximele nu vor trece de 3-4 grade. Dimineaţă mai vin ceva ninsori, iar mai târziu o să fie un pic de lapoviţă sau ploaie.

Şi în ţinuturile vestice avem o zi mohorâtă cu temperaturi extrem de scăzute şi 3-4 grade pe la prânz. Şi pe aici o să ningă puţin la începutul zilei; apoi vor domina ploile. În sudul Banatului se intensifică vântul.

În Transilvania găsim atmosfera închisă şi rece; ninsori slabe în zonele de munte şi un pic de lapoviţă în rest. Temperaturile cresc uşor faţă de ziua trecută şi ajung 4-5 grade- dar şi acestea sunt valori mai potrivite pentru luna februarie. La noapte vor fi minus 4 grade în depresiuni.

În Oltenia se face puţin mai frig decât joi. O să avem vreme destul de neplăcută, cer acoperit, ploi slabe şi cel mult 8-9 grade pe la amiază. Vântul devine ceva mai insistent, iar la noapte s-ar putea să cadă lapoviţa în vestul provinciei.

Şi în ţinuturile sudice va fi cam înnorat şi o să plouă slab în unele zone. Maximele se opresc pe la 8-9 grade. La noapte scăpăm de ploi şi se mai împrăştie norii.

Vremea azi, în Bucureşti

În Bucureşti avem tot vreme rece, temperaturi de luna martie şi 11 grade după prânz. Nu sunt semne de ploaie, dar mai apar ceva înnorări pe parcursul zilei. La noapte temperatura coboară până la zero grade.

Vremea azi, la munte

La munte se anunţă încă o zi cu atmosferă de iarnă şi ninsori slabe în majoritatea masivele. Temperaturile se menţin scăzute. Vestea bună este că se domoleşte vântul.

Prognoza meteo pentru zilele următoare

În Bucureşti, sâmbătă, se încălzeşte şi avem o zi destul frumoasă, cu soare, câţiva nori şi vânt domol. Temperatura urca până la 14 grade, dar şi aceasta este o valore mai scăzută decât ar fi normal.

Duminică se face un pic mai cald şi maxima ajunge pe la 15 grade. Se adună norii, iar în noaptea de duminică spre luni este posibil să plouă.

Ziua de luni ne-aduce vreme cam neplăcută. O să plouă din când în când şi vântul devine mai insistent. Temperaturile continuă să crească. Vor fi 16 grade pe la amiază şi 6-7 grade în noaptea următoare.

La munte, sâmbătă, temperaturile încep să crească, dar vremea rămâne rece pentru dată din calendar. Mai apar ceva precipitaţii slabe, indeoseni ninsori.

Duminică se mai încălzeşte puţin, dar încă avem valori sub mediile perioadei. O să plouă în masivele vestice. S-ar putea să picure şi în rest, iar în zonele înalte o să cadă lapoviţă şi ninsoare.

Luni, ploile se extind în Carpaţii Orientali şi estul Meridionalilor. Pe creste se intensifică vântul şi mai apar ceva ninsori sau lapoviţă.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Un nou val de ger în toată România. Meteorologii anunță temperaturi de până la -16 grade. Cod galben în patru județe
Un nou val de ger în toată România. Meteorologii anunță temperaturi de până la -16 grade. Cod galben în patru județe

România se confruntă cu o perioadă de vreme deosebit de rece, cu ger persistent, precipitații mixte și intensificări ale vântului în mai multe regiuni, în intervalul 15-20 ianuarie. Se vor înregistra temperaturi și de -16 grade Celsius. 

Vremea azi, 15 ianuarie 2026. Gerul s-a domolit, și va fi o zonă cu temperaturi de martie
Vremea azi, 15 ianuarie 2026. Gerul s-a domolit, și va fi o zonă cu temperaturi de martie

Joi se încălzește în majoritatea regiunilor, iar în sud-vest se ating 11-12 grade Celsius.

Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării
Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării

Vremea va intra într-un proces accentuat de răcire în următoarele zile, după un interval scurt cu temperaturi în creștere, anunță meteorologii.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.