Vremea azi, 5 august. În centru şi în ţinuturile sudice avem încă o amiază caniculară cu până la 38 de grade

62366506
Shutterstock

Vremea rămâne caldă şi astăzi, iar în vest, în centru şi în ţinuturile sudice avem încă o amiază caniculară cu până la 38 de grade în Lunca Dunării. Pe seară şi la noapte o să plouă torenţial în vestul şi în sud-vestul României.

Vremea în fiecare regiune

 

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune şi începem cu Dobrogea şi cu Bărăganul. Pe aici nu prea vedem norii.

Canicula revine în zona Bărăganului, dar se mai încălzeşte puţin şi pe litoral. Disconfortul termic creşte peste tot, iar temperaturile urcă până la 35...36 de grade.

Şi mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei se face din nou foarte cald. Amiaza ne-aduce soare arzător, canicula şi multă zăpuşeală. Maximele ajung la 35 de grade, iar indice temperatura umezeala depăşeşte pârgul critic, de 80 de unităţi.

În jumătatea nordică a Moldovei şi în Bucovina găsim vreme frumoasă şi un vânt ceva mai insistent. Atmosfera se încălzeşte destul de tare după orele prânzului, dar temperaturile se opresc SUB pragul caniculei. Vor fi cel mult 34 de grade.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş avem încă o zi fierbinte, cu stres termic accentuat şi 35...36 de grade, la umbră. Este puţin probabil să plouă, dar vântul prinde putere şi aici.

Căldură mare găsim şi în vestul României. Temperaturile urcă până la 36...37 de grade şi aerul devine greu de respirat. Pe seară, însă se adună norii; o să plouă torenţial şi este posibil să cadă grindină.

Şi în Transilvania o să fie foarte cald, mai ales în vestul provinciei, pe unde se vor atinge 35, poate 36 de grade. La noapte apar ceva condiţii de averse. Se răcoreşte şi minimele ajung la 11 grade în depresiuni

În Oltenia căldura este greu de suportat şi astăzi. Temperaturile pierd un grad, două faţă de ieri, dar tot avem caniculă şi o atmosferă sufocantă în miezul zilei. Pe seară şi la noapte
apar averse abundente, cu tunete, fulgere şi rafale puternice de vânt.

Vreme caniculară găsim şi în sudul României, soare nemilos şi până la 38 de grade în Lunca Dunării. Se intensifică vântul, iar în a doua parte a nopţii s-ar putea să vină o ploaie zgomotoasă şi aici.

Vremea în Bucureşti

 

În Bucureşti avem încă o zi toridă, însă vântul devine ceva mai activ, iar maxima se opreşte la 36 de grade. Ieri au fost 41 de grade în zona Capitalei. Temperaturile scad uşor şi pe timpul nopţii. Minima ajunge la 19...20 de grade, iar spre dimineaţă apar ceva condiţii de ploaie.

Vremea la Munte

 

La munte găsim soare şi vreme bună până spre seară. Atunci, în masivele din vestul şi sudul ţării, se adună norii şi apar ploi torenţiale, cu grindină şi vijelii. Temperaturile scad uşor în Carpaţii Orientali, iar vântul bate mai tare în zonă înaltă din Meridionali.

Vremea la Mare

 

Pe litoral se mai încălzeşte puţin şi maximele ajung pe la 30 de grade. Cerul se păstrează curat toată ziua, iar disconfortul termic se resimte şi aici. Apa mării are în jur de 21 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Cum va fi vremea în luna august

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni.

 

Vremea azi, 4 august. Căldura devine insuportabilă. Vor fi 41 de grade la umbră în unele zone ale țării

Canicula cuprinde majoritatea zonelor și aerul devine greu de respirat. Maximele pornesc de la 27-28 de grade pe litoral și ajung la 41 de grade în sudul extrem la României.  

Cod galben și portocaliu de caniculă. Unde se vor depăși 41 de grade Celsius

Întreaga ţară este, vineri, sub cod galben de caniculă, temperaturile urmând să depăşească 37 de grade în mod frecvent. În Crişana şi Banat, precum şi în jumătatea de sud a Olteniei şi a Munteniei este cod portocaliu.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.