Vremea azi, 29 mai. Se anunță ploi pentru mai multe zone din țară

×
Codul embed a fost copiat

Ziua de luni ne aduce averse din a doua parte a zilei, în vestul şi în sud-vestul ţării. Se pot strânge cantităţi însemnate de apă, de peste 30 l/mp şi pe suprafeţe mici va cădea grindină.

Mai vin câteva ploi slabe şi în sud-est, iar maximele pleacă de la 20 de grade în depresiuni şi vor ajunge până la 28 de grade în Maramureş.

În Dobrogea şi Bărăgan, în orele dimineţii vor fi ploi slabe pe suprafeţe restrânse, însă mai târziu se arată soarele şi se încălzeşte uşor.

În Moldova sudică şi în nordul Munteniei domină timpul frumos, însă în primele ore ale zilei o să plouă puţin. Se încălzeşte şi după prânz se ating 26 de grade.

În nordul Moldovei şi în Bucovina, se anunţă o zi frumoasă, cu mult soare, vânt domol şi maxime de la 24 de grade la Suceava până la 27 de grade la Iaşi.

Citește și
oameni pe strada
Vremea azi, 6 decembrie. Temperaturile scad în cea mai mare parte a țării. Maximele ajung la 12 grade în vest

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş avem o zi plăcută, cu înnorări trecătoare şi poate câteva ploi slabe pe la munte. Se mai încălzeşte puţin şi la amiază vor fi 28 de grade în Maramureş.

În vestul ţării, apare soarele dimineaţa, însă mai târziu, vor fi înnorări şi perioade cu averse abundente, însoţite de fenomene electrice şi vânt puternic. Se pot strânge cantităţi de apă de peste 30 l/mp. Temperaturile cresc uşor şi vor ajunge până la 27 de grade la Oradea.

În Transilvania, norii se adună treptat şi o să plouă mai ales în zonele de munte, pe unde se pot strânge cantităţi mai însemnate de apă. Vor fi şi perioade cu soare pe parcursul zilei, iar la amiază se ating 26 de grade în vestul proviniciei.

În Oltenia, ploile apar în două parte a zilei şi vor aduce cantităţi mari de apă, de peste 30 l/mp. Până atunci avem vreme mai bună şi temperaturile scad uşor.

În ţinuturile sudice, după-amiază vin averse, cu fenomene electrice şi vânt intens. Apare şi soarele printre nori iar după prânz se ating 26 de grade la Ploieşti.

Vremea azi, în Bucureşti

În Bucureşti, luni, norii se adună spre seară şi sunt posibile averse şi fenomene electrice. Vântul va avea unele ponriri pe parcursul zilei şi maximă va ajunge pe la 26 de grade.

Vremea azi, la munte

La munte, luni vor fi perioade cu înnorări şi averse în Carpaţii Occidentali şi local în Carpaţii Meridionali, mai ales din a doua parte a zilei. Se vor acumula cantităţi importante de apă şi pot produce vijelii şi căderi de grindină.

Prognoza meteo pentru următoarele zile

În Bucureşti, marți se mai încălzeşte puţin şi la amiază vor fi 28 de grade. Atmosfera va fi plăcută, în prima parte a zilei, însă după-amiaza şi seara, vor fi ploi de scurtă durată şi descărcări electrice.

Miercuri va fi în continuare cald, domină timpul frumos şi norii apar doar trecător.

Joi avem încă o zi frumoasă şi caldă cu 29, poate chiar 30 de grade după prânz. Vântul va sufla slab, iar în noaptea de joi spre vineri vor fi 15 grade.

În zonele de munte, marți mai apar câteva ploi de vară din a doua parte a zilei. Până atunci avem o zi destul de plăcută, cu soare şi temperaturi normale pentru acest moment al anului.

Miercuri vor fi perioade cu soare, mai ales în prima parte a zilei, însă mai târziu vin şi câteva averse cu tunete, fulgere şi intensificări de scurtă durată ale vântului.

Joi avem încă o zi caldă şi averse locale din a doua parte a zilei. Ploile vin cu tunete, fulgere, intensificări ale vântului, iar în noaptea următoare, spre dimineaţă vor fi condiţii de ceață.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Vremea azi, 6 decembrie. Temperaturile scad în cea mai mare parte a țării. Maximele ajung la 12 grade în vest
Vremea azi, 6 decembrie. Temperaturile scad în cea mai mare parte a țării. Maximele ajung la 12 grade în vest

Sâmbătă temperaturile scad în cea mai mare parte a țării, iar cerul rămâne acoperit în sud și în est. Ploile apar mai ales în ținuturile sudice, pe unde și vântul va fi destul de insistent. În rest găsim vreme mai bună, cu soare și câțiva nori.

Vânt puternic în sudul României. În ce zone rafalele vor ajunge la 110 km/h. HARTĂ
Vânt puternic în sudul României. În ce zone rafalele vor ajunge la 110 km/h. HARTĂ

Meteorologii anunţă, vineri, că vântul va continua să bată cu putere în cea mai mare parte a ţării, pentru multe judeţe fiind emise avertizări cod galben. În zonele montane înalte, rafalele vor ajunge la 110 kilometri la oră.  

Prognoza meteo pentru patru săptămâni. Cum va fi vremea în perioada următoare și la începutul anului 2026
Prognoza meteo pentru patru săptămâni. Cum va fi vremea în perioada următoare și la începutul anului 2026

Temperaturile se vor situa peste valorile obişnuite, până la sfârşitul anului şi în primele zile din ianuarie, în toate regiunile ţării, conform prognozei anunţate vineri de ANM, pentru intervalul 8 decembrie 2025 - 5 ianuarie 2026.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.