Vremea azi, 26 august. Temperaturi ridicate în toată țara, căldura va fi greu de suportat

×
Publicitate

Vineri avem tot vreme călduroasă şi disconfort termic ridicat, iar în sud-est, la munte şi în sud-vestul extrem, apar câteva reprize de ploaie. Maximele pleacă de la 28 de grade pe litoral şi ajung la 34-35 de grade pe la câmpie.

În Dobrogea şi Bărăganul găsim vreme cam schimbătoare, câteva ploi de scurtă durată şi un vânt destul de insistent. Temperaturile se opresc pe la 31-32 de grade, însă din cauza umezelii ridicate, aerul va fi greu de respirat.

Căldură apăsătoare avem şi în Moldova sudică şi în nordul Munteniei, până la 33, poate 34 de grade, la umbră şi condiţii de averse în unele zone. Vântul se intensifică şi aici. Urmează o noapte tropicală, cu minime în jur de 20 de grade.

În jumătatea nordică a Moldovei şi în Bucovina se face foarte cald. Nu sunt speranţe de ploaie şi temperaturile urcă până la 33 de grade, dar vom resimţi valori mai ridicate de atât.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş, avem o dimineaţă plăcută, dar aerul se încinge foarte tare după prânz. Norii apar destul de rar, iar maximele trec de 30 de grade şi se apropie de pragul caniculei în Maramureş.

În ţinuturile vestice, temperaturile urcă rapid şi amiaza ne-aduce soare arzător şi căldura greu de suportat. Creşte disconfortul termic şi se pot atinge 35 de grade în unele zone. Vorbim despre valori măsurate la umbră, aşa că la soare va fi şi mai cald.

În Transilvania avem o dimineaţă cam răcoroasă în depresiuni, pe unde sunt şi condiţii de ceaţă. Se face însă foarte cald în miezul zilei şi doar pe la munte apar ceva înnorări şi e posibil să plouă.

Vreme călduroasă găsim şi în zona Olteniei, stres termic accentuat şi poate o ploaie rapidă şi zgomotoasă în sud-vestul provinciei.

În sudul ţării nu vorbim deloc despre ploi, nici norii nu prea apar în această zonă şi o să avem o amiază cu temperaturi ridicate şi un aer greu de respirat.

Vremea București

Şi în Bucureşti avem o zi cu soare, căldură sufocantă şi 34 de grade, la umbră. Se mai simte un pic vântul, iar noaptea ne-aduce atmosferă liniştită şi 18-19 grade spre dimineaţă.

Vremea la munte

La munte se anunţă o zi plăcută, cu soare, câţiva nori şi poate o aversă-două, în masivele sudice. Vântul nu pune probleme, iar temperaturile ajung la valori agreabile, asemănătoare cu cele de joi.

Vremea pe litoral

La mare, găsim vreme caldă, multă zăpuşeala şi un vânt destul de insistent. Maximele ajung pe la 30-31 de grade; după-amiază, apar averse trecătoare, iar apa mării are vreo 26 de grade.

Prognoza meteo pentru următoarele zile

În Bucureşti, sâmbătă o luăm de la capăt. Soarele încălzeşte rapid atmosfera, se ating 35 de grade, la umbră şi disconfortul termic se menţine ridicat.

Căldură mare avem şi duminică, foarte puţini nori şi o amiază caniculară, cu aer greu de respirat.

Luni, aproape nici o schimbare: vreme foarte caldă, multă zăpuşeala, caniculă şi 35 de grade, la umbră. Şi nopţile rămân destul de calde, cu minime, de 18-19 grade.

La munte pot, sâmbătă să apară ceva condiţii de ploaie, dar în ansamblu avem vreme frumoasă şi temperaturi agreabile. Pe vai şi în depresiuni, dimineaţa, e posibil să fie ceață.

Duminică se mai încălzeşte puţin, însă în a doua parte a zilei apar averse destul de consistente în Carpaţii Occidentali şi în vestul Carpaţilor Meridionali.

Luni, instabilitatea creşte după prânz şi o să plouă în majoritatea masivelor. Vor fi averse, cu tunete, fulgere, poate şi grindina şi se pot strânge cantităţi mari de apă. Temperaturile scad uşor.

La mare, sâmbătă, încă o zi caldă, cu disconfort termic ridicat şi până la 30 de grade prin staţiuni. Vântul mai are unele intensificări, iar în a doua parte a zilei s-ar putea să vină o ploaie de scurtă durată.

Duminică se înseninează şi se încălzeşte foarte tare. Temperaturile urcă până la 33 de grade şi atmosfera devine înăbuşitoare.

Luni, tot vreme exagerat de caldă, stres termic ridicat şi peste 30 de grade pe plajă. Cerul rămâne senin, briza-activă, iar apa mării are 27 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Vremea astăzi, 25 august. Disconfort termic ridicat şi averse în vest și sud-vest

Ziua de joi ne-aduce vreme călduroasă, disconfort termic ridicat şi câteva averse mai pe seara în vest, sud-vest şi în zonele de munte.

Cod galben de furtuni pentru mai mult de jumătate din țară. Harta județelor vizate

Administrația Națională de Meteorologie a emis, miercuri, două coduri galbene de ploi torențiale, vijelii și grindină, dar și de caniculă pentru mai multe zone din țară.

Vremea astăzi, 24 august. Unde s-ar putea să cadă grindină în România

Ziua de miercuri ne aduce vreme călduroasă în estul ţării, caniculă în sud-est şi averse destul consistente în ţinuturile vestice, la munte şi prin centru. Maximele pleacă de la 26 de grade în Oltenia şi ating 36 de grade în Bărăgan.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.