Vremea azi, 26 aprilie. Ploi torențiale, vijelii și grindină în mai multe zone. Temperaturile scad simțitor

×
Publicitate

Astăzi avem tot vreme caldă în majoritatea zonelor, deși temperaturile scad față de ieri. Vor fi 15 grade în Bucovina și 27 de grade în sud-vestul Olteniei.

Apar averse mai abundente pe partea sudică și în centrul țării, iar vântul bate cu putere în nordul Crișanei și în Moldova.

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul.

Pe aici avem o dimineață liniștită, dar mai târziu cerul se umple de nori și vin ploi zgomotoase, care pot aduce 50 de litri de apă pe metru pătrat. Sunt condiții de grindină și vijelii. Temperaturile scad simțitor față de ieri, când s-au atins 29 de grade.

Vremea se răcorește și mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei. Maximele se opresc la 22 de grade.

Se adună norii și o să plouă în mai multe reprize, în special după prânz. Vor fi tunete, fulgere, intensificări ale vântului și s-ar putea să cadă grindină.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina găsim vreme mai bună, deși o să plouă puțin și aici. Vântul însă o să bată cu putere și poate atinge 80 km/h. Ieri au fost 28 de grade la Iași, astăzi maximele nu mai trec de 20 de grade.

Temperaturile scad ușor și în nord-vestul țării. Apar ceva averse în zona Transilvaniei, dar vedem și soarele pe parcursul zilei, iar pe la amiază vor fi cel mult 21 de grade.

În vestul României găsim vreme schimbătoare, un vânt intens în zona Crișanei și averse mai abundente în sudul Banatului. Temperaturile pierd 2...3 grade față de ziua trecută, dar se mențin peste valorile normale.

În Transilvania se face mai răcoare decât ieri. Maximele se opresc la 21 de grade. Instabilitatea crește după orele prânzului. Vin ploi zdravene, însoțite de fenomene electrice, rafale de vânt, poate și grindină.

În Oltenia avem o dimineață plăcută, însorită. Vremea se schimbă însă mai târziu. Se înnorează, o să plouă în mai multe reprize și se pot produce vijelii. O să fie însă mai cald decât ar trebui, iar în sud-vestul provinciei, pe la Calafat, se vor atinge 27 de grade.

Ploile ajung și în ținuturile sudice. Vin cu manifestări de instabilitate, fenomene electrice și răbufniri ale vântului. Temperaturile pierd vreo 6...7 grade față de ieri și vor fi cel mult 21 de grade.

Vremea în București

În București avem vreme bună în prima parte a zilei. Înnorări și averse cu tunete și fulgere ceva mai târziu. Maxima ajunge la 23 de grade, după ce ieri au fost 28 de grade. Urmează o noapte liniștită, cu o minimă în jur de 10 grade.

Vremea la munte

Temperaturile scad și în zonele montane, dar se mențin peste valorile normale. Atmosfera devine instabilă. Apar ploi torențiale, cu descărcări electrice, vânt puternic, poate și grindină. Cel mai mult o să plouă în Carpații Meridionali.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Meteorologii ANM anunță schimbări semnificative ale vremii. Temperaturile vor scădea și cu 10 grade de pe o zi pe alta

Vremea va fi caracterizată de episoade cu alternanțe termice, în perioada 20 aprilie – 3 mai, în care maximele vor scădea chiar și cu 10 grade, în unele regiuni, de la o zi la alta. 

Vremea se răcește din nou. Vin furtunile în cea mai mare parte a țării. Cod galben de ninsori la munte. HARTĂ

Meteorologii informează că până joi dimineaţă, vremea se va răci accentuat, vor fi ploi, vânt puternic şi ninsori în zona de munte, la altitudini de peste 1.400 de metri, cu strat de zăpadă de peste 25 de centimetri în Carpaţii Meridionali.

Vremea azi, 20 aprilie. Vânt puternic în cea mai mare parte din țară. Zonele unde revin ninsorile

Luni vor fi înnorări și ploi în jumătatea nordică a țării și local în rest. Vorbim despre averse cu tunete și fulgere, iar în regiunile nordice și la munte, ploile pot să lase în urmă peste 20 de litri de apă pe metru pătrat.

Recomandări
LIVE UPDATE: Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică

Social-democraţii se reunesc, astăzi, de la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

VIDEO. Președintele Nicușor Dan, despre posibila criză politică din România: ”Probabil că vom intra în turbulenţe politice”

Președintele Nicușor Dan, aflat luni dimineață la Academia de Studii Economice din Bucureşti, a făcut declarații de presă despre posibila criză politică ce ar putea fi declanșată în urma deciziei care va fi luată de PSD.

SURSE: PSD va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan săptămâna viitoare. Zamfir (PSD): ”E un fapt posibil”

PSD va depune moțiune de cenzură săptămâna viitoare împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, au transmis surse politice pentru Știrile PRO TV.