Vremea azi, 16 decembrie. Temperaturile ating 10 grade în Vest

×
Publicitate

În ţară, miercuri temperaturile se menţin ridicate, mai ales în zonele înalte. În sud şi est, avem atmosferă închisă dar în rest, se arată puţin şi soarele.

Maximele pleacă de la 3 grade în zonele în care persistă ceaţa şi ajung până la 10 grade în Dealurile de Vest.

În Dobrogea şi Bărăgan se anunţă mulţi nori, dimineaţa sunt condiţii de ceaţă şi burniţă, iar temperaturile se opresc pe la 7 grade Celsius. Şi în Moldova sudică şi în nordul Munteniei, atmosfera va fi închisă, pe la câmpie apare ceața, iar maximele termice vor fi comparabile cu cele de ieri.

În nordul Moldovei şi în Bucovina, găsim mulţi nori, ceață dimineaţa şi temperaturi de până la 6 grade. La munte, spre seară vin ploi slabe, dar la altitudini mari vor fi precipitaţii mixte.

În schimb, în nordul Transilvaniei şi în Maramureş zărim şi soarele pe parcursul zilei însă şi aici în primele ore ale zilei mai sunt condiţii de ceaţă. Se încălzeşte uşor şi după prânz vor fi în jur de 8 grade Celsius.

În ţinuturile vestice vor fi înnorări dar şi perioade cu soare, se încălzeşte şi în termometre, se ating 9 grade iar vântul se va înteţi în Munţii Banatului. Seara se adună norii în Carpaţii Occidentali şi o să plouă slab dar la altitudini mari, vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţa şi ninsoare. În Transilvania se arată şi soarele, temperaturile cresc uşor şi se opresc pe la 6 grade.

În sud-vestul ţării, aşteptam mulţi nori, ceaţă în primele ore ale zilei şi poate câţiva stropi de ploaie. Vântul are unele porniri şi se răcoreşte uşor.

Şi în ţinuturile sudice, găsim înnorări, ceaţă şi burniţă, iar temperaturile se opresc pe la 7 grade.

În Bucureşti, astăzi atmosferă va fi închisă, dimineaţa e posibil să apară ceaţa şi vântul va sufla slab. Se răcoreşte uşor şi în termometre se ating 6 grade.

În zonele de munte, va predomina vremea frumoasă şi se încălzeşte uşor. Din a doua parte a zilei, se mai adună norii în Carpaţii Occidentali şi în nordul Carpaţilor Orientali, pe unde aşteptăm ploi slabe, iar la altitudini mari va fi lapoviţă şi poate să apară poleiul. Vântul va avea intensificãri în Munţii Banatului, iar temperaturile din staţiuni ajung până la 8 grade.

Joi vremea va fi schimbătoare şi o să plouă slab în vest, nord-vest şi centru.
La munte apar precipitaţii mixte şi se poate depune polei, iar în sud şi est avem din nou mulţi nori, ceaţă şi condiţii de burniţă.

Vineri se anunţă vreme bună în zonele de deal şi de munte, dar în rest găsim înnorări, ceaţă în zonele joase şi un vânt mai insistent în sud-estul şi în sud-vestul extrem al țării.

Sâmbătă temperaturile vor fi ridicate, mai ales în regiunile vestice. Înnorările persistă în sud şi est, dar în celelalte zone se arată şi soarele.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vremea azi, 15 decembrie. Temperaturi ridicate pentru această perioadă

Ziua de marți ne-aduce temperaturi ridicate pentru mijlocul lunii decembrie, soare la deal şi la munte; ceaţă şi burniţă în zonele joase, mai ales din sudul şi estul ţării.

Vremea de Crăciun. Care sunt șansele să avem zăpadă

Ne așteaptă un Crăciun fără zăpadă. Cel puțin asta indică datele meteo acum, când ne mai despart două săptămâni de marea sărbătoare a Nașterii Domnului.

Vremea azi, 14 decembrie. Ploi slabe în sud-est şi izolat prin Muntenia şi Moldova

Luni, vremea se menţine închisă cam peste tot. Mai vin câteva ploi slabe în sud-est şi izolat prin Muntenia şi Moldova, iar la munte, la altitudini mari, va ninge trecător.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.