Vremea azi, 14 ianuarie. Vreme rece în toată țara. Temperaturile maxime vor fi de 4 grade

×
Publicitate

Marți avem o dimineață rece, chiar geroasă în unele zone, dar la amiază temperaturile se apropie de normal. Vor fi - 4 grade în depresiuni și 4 grade în sud și în sud-vest.

Norii apar destul de rar - mai ales în resgiunile sudice și în nord-est, iar vântul are intensificări la malul marii.

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul, pe unde se anunță o zi frumoasă: câțiva nori dimineața și cer senin mai târziu. Vântul bate mai tare pe litoral, iar temperaturile se opresc la 2 grade.

Și în Moldova sudică și în nordul Munteniei găsim atmosfera însorită și maxime apropiate de normal. Cerul se înseninează treptat, iar după prânz se ating tot 2 grade.

Și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina avem vreme bună, chiar dacă dimineața e cam frig și sunt câțiva nori - în unele zone. Mai târziu se înseninează peste tot și termometrele vor indica în jur de 2 grade.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș cerul rămâne curat pe tot parcursul zilei. Vântul nu pune probleme, iar maximele ajung și pe-aici la 2 grade. Miercuri, în zori, însă, în zona Transilvaniei se lasă gerul.

În ținuturile vestice avem cer senin toată ziua. În primele ore e destul de frig, dar peste zi temperaturile urca până la 3 grade. La noapte, pe la Deva temperaturile coboară până aproape de pragul gerului.

În Transilvania avem o dimineață geroasă în depresiuni. Nici peste zi nu se face foarte cald, chiar dacă soarele strălucește de dimineața până seara. Temperaturile nu trec de zero grade. Peste noapte se lasă gerul în toată provincia.

Și în Oltenia avem ger în primele ore, în zona deluroasă. Norii apar sporadic - mai ales la începutul zilei. Apoi se înseninează, iar temperaturile urcă până la 4 grade - cele mai mari valori din țară.

Cam la fel va fi vremea și în sudul țării: atmosfera însorită toată ziua, frig dimineața și temperaturi normale după prânz, când se ating tot 4 grade.

Vremea în București

În București avem o zi mai rece decât luni, câțiva nori dimineața și cer senin după prânz. Se vor înregistră cel mult 3 grade. La noapte cerul se păstrează curat, iar temperatura coboară până la minus 4 grade. Acestea sunt valorile normale pentru aceasta perioada.

Vremea la munte

La munte se înseninează treptat. Vântul nu pune probleme, însă avem o zi rece, cu temperaturi negative aproape peste tot. Peste noapte se lasă gerul, iar în nordul Orientalilor și în Apuseni vor fi ceva înnorări.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Vremea azi, 13 ianuarie. Predomină frigul, cu -16 grade la Miercurea Ciuc

Norii vor fi numeroşi în centrul şi în estul României, dar în rest domina timpul frumos. Va mai ninge slab la munte, în Moldova, şi doar izolat în Transilvania şi în Oltenia.

Prognoza ANM pentru săptămâna 12-19 ianuarie. Vreme închisă, cu temperaturi normale pentru mijlocul lunii ianuarie

Vremea va fi închisă pe parcursul săptămânii viitoare la nivelul întregii ţări, cu intensificări ale vântului, precipitaţii mixte şi valori termice apropiate de cele specifice perioadei, potrivit prognozei pe şapte zile, publicată de ANM.

Vremea azi, 12 ianuarie. Înnorări și ninsori slabe la munte, maxime de până la 6 grade în sudul țării

Astăzi, temperaturile continuă să scadă și se vor apropia de normalul perioadei. Maximele pleacă de la minus 3 grade în depresiunii și se opresc la 5 grade în sudul și în sud-estul României.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.