Vremea 9 august. Prognoza meteo pentru București și țară - caniculă, dar și vânt puternic

×
Publicitate

Duminică temperaturile scad uşor, dar rămânem cu vremea călduroasă, iar în Lunca Dunării avem din nou caniculă. În plus, prin vestul şi sud-vestul ţării, disconfortul termic se menţine ridicat.

Spre seară, în Banat, Crisana, nordul Olteniei dar şi prin zonă de munte, apar averse, posibil abundente şi s-ar putea să cadă grindină. Vântul mai are unele porniri în est şi în sud-est, iar maximele pleacă de la 27 de grade în depresiuni şi în Bucovina şi ajung la 35 de grade în sudul extrem.

La noapte, apar câteva de ploi de scurtă durată prin nord-estul ţării, dar în majoritatea zonelor găsim vreme bună şi cer mai mult senin. Prin depresiuni va fi mai răcoare decât în noaptea trecută: temperaturile vor coborî până la 10 grade în zona Miercurea Ciuc, în timp ce pe litoral se vor înregistra din nou 24 de grade.

Şi luni o să fie foarte cald, în special pe la câmpie. În sudul ţării avem caniculă, iar în sud-vest trebuie să suportăm şi disconfortul termic. În a doua parte a zilei, aversele cuprind zonele de deal şi munte, dar o să apară şi prin nord-est şi prin centru. Ploile pot aduce grindină şi cantităţi mari de apă, într-un timp foarte scurt. Amiaza ne-aduce maxime de la 25 grade în estul Transilvaniei şi în Bucovina, până la 35...36 de grade prin Câmpia Română.

Căldură mare va şi marţi, iar în sudul extrem se mai pot atinge 35 de grade. După prânz, instabilitatea creşte în regiunile montane, prin nord şi centru, pe unde vin alte ploi zgomotoase, destul de consistente.

Miercuri: tot vreme călduroasă, cu averse după-amiază în zonele montane, prin centru şi nord-est. Mai pe seara e posibil să plouă şi prin sudul ţării.

Articol recomandat de sport.ro
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Citește și...
Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.

Vești bune de la ANM. La ce ar trebui să ne așteptăm după 17 august și cum începe prima lună de toamnă

România va avea parte de un regim de ploi normale în toată țara, începând cu data de 17 august, iar canicula ar urma să dispară începând cu ultima săptămâna a lunii, estimează Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

Vremea azi, 7 august. După-amiază atmosfera devine instabilă în majoritatea zonelor. Apar averse destul de consistente

Ziua de vineri aduce vreme foarte caldă în vestul și în sudul țării și temperaturi suportabile în rest. După-amiază atmosfera devine instabilă în majoritatea zonelor. 

Recomandări
Ședință extraordinară de Guvern pentru criza energetică. Consumul industrial poate fi limitat, ”cetățenii sunt exceptați”

Guvernul se reuneşte vineri într-o şedinţă extraordinară pentru a adopta noi măsuri în contextul crizei energetice. Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat joi că Executivul va autoriza Transelectrica să limiteze consumul industrial, dacă este cazul.

Dunărea crește ușor la intrarea în țară. Ce prognoze au făcut hidrologii pentru următoarele zile

Debitul Dunării, la intrarea în ţară, se situa, vineri, la 1.400 mc/s, însă va exista o tendinţă de creştere până la 1.450 mc/s, la jumătatea săptămânii viitoare, reiese din prognoza publicată de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor.

Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.