Vremea 11 noiembrie 2017. Temperaturi neobișnuit de mari pentru această perioadă

×
Publicitate

Sâmbătă, 11 noiembrie, valorile termice vor fi în creştere uşoară în toată ţara şi se vor situa peste cele normale pentru a doua decadă a lunii noiembrie.

Astfel, maximele vor fi cuprinse între 8 şi 16 grade, iar cele minime între -4 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali şi 10 grade pe litoral.

Cerul va avea înnorări temporare şi va ploua slab, local în regiunile nord-vestice şi nordice, iar noaptea, pe arii restrânse în cele de sud-vest. În restul teritoriului, ploi slabe sau burniţă vor fi posibile cu totul izolat.

În zona montană, la peste 1800 m altitudine, în special în nordul Carpaţilor Orientali, precipitaţiile vor fi sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări la munte, cu viteze mai mari pe creste.

Pe spaţii mici se va semnala ceaţă, cu precădere dimineaţa şi noaptea. Presiunea atmosferica va scădea la valori de regim baric subnormal.

Duminică, 12 noiembrie, în țară

Cerul va avea înnorări temporare. În cursul zilei va ploua în regiunile nordice şi în extremitatea de sud-vest, iar noaptea pe spaţii mai extinse în vestul, centrul şi nord-vestul teritoriului. În zona montană, la peste 1800 m altitudine în nordul Carpaţilor Orientali se vor semnala lapoviţe şi ninsori.

În restul teritoriului, cerul va fi variabil, iar ploile vor fi posibile izolat. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări la munte, iar în a doua parte a intervalului şi în vestul ţării.

Valorile termice vor fi, în general, în uşoară creştere, cu maxime între 8 şi 17 grade şi minime între 0 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali şi 12 grade în sudul Banatului.

Dimineaţa şi noaptea, pe arii restrânse va fi ceaţă. Presiunea atmosferică va continua să scadă.

Luni, 13 noiembrie, în țară

Valorile termice vor fi în creştere, astfel că vremea va deveni mult mai caldă decât în mod obişnuit la această dată. Temperaturile maxime se vor încadra între 11 şi 20 de grade, iar cele minime, între 2 şi 12 grade.

Înnorările vor fi mai accentuate în regiunile vestice şi nord-vestice unde local va ploua moderat cantitativ, mai ales în timpul zilei. În restul ţării, cerul va fi temporar noros, iar ploile pe spaţii mici.

Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări susţinute la munte, dar local şi temporar şi în vestul şi centrul ţării. În special în orele dimineţii se va semnala local ceaţă, cu precădere în regiunile extracarpatice.

Marți, 14 noiembrie, în țară

Temperaturile vor fi în scădere în extremitatea vestică şi cea de nord, însă în mare parte a ţării vremea va fi în continuare mult mai caldă decât în mod obişnuit în această perioadă din an. Temperaturile maxime se vor încadra între 9 grade în nordul Moldovei şi 19 grade în estul Munteniei şi în Dobrogea, iar cele minime, între 1 şi 10 grade.

Cerul va fi temporar noros, iar ploile se semnala pe spaţii restrânse. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări izolate.

Vremea în București

Sâmbătă, 11 noiembrie - București: Valorile termice vor fi uşor mai ridicate decât cele normale pentru a doua decadă a lunii noiembrie. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări în timpul nopţii. Vântul va sufla slab până la moderat.

Temperatura maximă va fi de 15...16 grade, iar cea minimă de 6...7 grade. În orele dimineţii vor fi condiţii de ceaţă.

Presiunea atmosferica va scădea de la o valoare deja puţin mai mică decât cea normală.

Duminică, 12 noiembrie, București: Cerul va fi temporar noros, iar dimineaţa şi noaptea vor fi condiţii de ceaţă. Vântul va sufla slab până la moderat.

Temperatura maximă se va situa în jurul a 15 grade, iar cea minimă de 7...8 grade. Presiunea atmosferică va mai scădea.

Luni, 13 noiembrie, București: Vremea va fi mult mai caldă decât ar fi normal la această dată. Cerul va fi parţial noros, iar în orele dimineţii vor fi condiţii de ceaţă.

Vântul va sufla moderat. Temperatura maximă va fi de 19...20 de grade, iar cea minimă de 8...10 grade.

Marți, 14 noiembrie, București: Vremea se va menţine caldă pentru mijlocul lunii noiembrie. Cerul va fi temporar noros, iar vântul va sufla slab şi moderat.

Temperatura maximă va fi de 17...18 grade, iar cea minimă de 7...8 grade.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Vremea 10 noiembrie 2017. Vineri, maximele ating 16 grade C. Cum vor fi temperaturile în weekend

Vineri, mai vin ceva ploi în nord-vest și centru. În rest s-ar putea să picure sau să burnițeze dimineața; iar prin sud și sud-vest zărim și soarele. Maximele vor fi de la 8 grade în depresiuni; până la 16 grade în Oltenia.

Vremea 9 noiembrie 2017. Plouă în toată țara. Când vor crește temperaturile

Joi, avem atmosfera cam neplăcută, mulți nori, ploi temporare în Muntenia, Dobrogea, Moldova, Transilvania și local în rest. În sud-estul țării se pot acumula 20 de litri pe metru pătrat.

Vremea 8 noiembrie 2017. Miercuri, atmosfera este închisă cu ploi sporadice

Miercuri, norii cuprind treptat nord-vestul și centrul țării și vom avea vreme închisă în majoritatea zonelor. Către seară și la noapte o să plouă în Banat, în Oltenia și local în Crișana și Muntenia.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.