Vreme însorită în majoritatea regiunilor. Temperaturile scad începând de marți

×
Publicitate

Sâmbătă vremea rămâne plăcută şi însorită, cu ceaţă în prima parte a zilei şi temperaturi maxime de la 10 la 19 grade. 

În Bărăgan şi Dobrogea, în afară de ceaţa din primele ore, avem atmosferă plăcută şi temperaturi la fel de mari ca ieri. La noapte minimele ajung la 4 grade şi revine ceaţa.

În Moldova sudică şi în nordul Munteniei, dimineaţa va fi destul de rece. Pe la amiază apare soarele, iar temperaturile maxime vor fi peste limitele perioadei. Şi în jumătatea nordică a Moldovei a început ziua cu ceață şi temperaturi scăzute. Pe la amiază, atmosfera se mai dezmorţeşte, iar asta înseamnă temperaturi de 13...14 grade, valori ridicate pentru această dată. Ceata revine şi pe timpul nopţii.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş găsim vreme bună la amiază. Vreme frumoasă avem şi în ţinuturile vestice. Maximele ating chiar şi 18 grade, iar norii vor fi rari chiar şi pe timpul nopţii.

În Transilvania, atmosfera devine tot mai plăcută. Amiaza va fi chiar agreabilă, însă nopţile devin tot mai reci. Sâmbătă dimineața au fost minus 9 grade la Miercurea Ciuc.

Şi în Oltenia va fi soare şi vreme plăcută la amiază. Până atunci, atmosferă va fi destul de rece, cu umezeală şi ceaţă.

În sud, lucrurile se îndreaptă spre amiază, când o să avem cer senin şi vreme caldă, chiar mai caldă ca ieri. La noapte, în zona se ating zero grade în ţinuturile deluroase.

În Bucureşti, vom avea 16...17 grade, temperaturi de luna octombrie. Presiunea atmosferică rămâne ridicată.

La munte, se menţine atmosferă plăcută. Peste zi, temperaturile vor fi mai mari decât în mod obişnuit, însă noaptea va fi destul de frig. La amiază se ating şi 13 grade prin staţiuni.

Atmosferă agreabilă prindem şi duminică. Dimineaţa, prin est, sud-est, local şi prin sud, vor fi condiţii de burniţă cu ceaţă. În rest, vreme bună şi temperaturi mari pentru luna noiembrie. Presiunea atmosferică va creşte în regiunile estice.

Luni, cam aceeaşi situaţie: vreme caldă şi foarte puţini nori în jumătatea vestică, dar din nou condiţii de burniţă prin sud şi est. Treptat, în Moldova şi Dobrogea se intensifică vântul.

Aşa că ziua de marţi aduce un aer mai rece în sud şi est, pe unde temperaturile coboară sub normal şi norii persistă. În vest, centru şi nord rămânem cu cerul senin şi cu valori de 18...19 grade.

Vremea în Europa

Sâmbătă se anunţă atmosfera destul de mohorâtă în nord, nord-est şi prin vest. Va ploua slab în zona Portugaliei, prin Spania, Franţa, dar şi în Arhipelagul Britanic. Ninsori apar mai ales în Finlanda, iar în zona noastră şi prin Balcani va fi vreme frumoasă. Temperaturile vor fi cam la fel de mari ca vineri.

Vântul va sufla cu putere în Golful Biscaya, pe Marea Nordului şi pe oceanul Atlantic. Poate atinge şi chiar depăşi viteze de 70 km/h. Ploile din perioada următoare vor fi ceva mai rare. Cele din zona Mediteranei ajung în Sicilia, apoi merg spre sud. O să mai ploua şi în jumătatea nordică a Europei, dar aici vor fi ploi locale. În zona noastră aşteptam doar ceva burniţa.

Aerul rece din nord, est şi nord-est va rămâne pe loc în primele zile, în timp ce restul zonelor vor fi sub influenţa altor mase de aer cald. Schimbări apar de marţi încolo, când frigul pătrunde pe continent şi dinspre Nord şi dinspre Est.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Fenomenul meteo care determină diferențele enorme de temperatură dintre zi și noapte din România

Traversăm o perioadă cu zile însorite, dar nopți extrem de friguroase. În zori, la Miercurea Ciuc se înregistrau -10 grade, iar la Sfântu Gheorghe, în Covasna, -5 grade.

Cea mai scăzută temperatură din țară, înregistrată vineri dimineața la Miercurea Ciuc

Cea mai scăzută temperatură din țară s-a înregistrat, vineri dimineața, la Miercurea Ciuc. Mercurul din termometre a indicat minus 10,3 grade Celsius.

Vremea 9 noiembrie 2018. Temperaturi ridicate în weekend, în majoritatea regiunilor

Vineri avem o dimineaţă mai rece, cu ceaţă în zonele joase; însă după prânz vremea frumoasă cuprinde aproape toată ţara şi temperaturile depăşesc mediile perioadei.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.