Vreme deosebit de caldă. Zonele în care se vor înregistra 21 de grade

×
Publicitate

Vremea, 2 aprilie. Vineri, în Maramureș, Transilvania și în Moldova vor veni ploi în aversă, cu fenomene electrice, iar spre seară acestea ajung și în Muntenia și în Dobrogea.

În restul țării o să plouă pe suprafețe mai restrânse. Vântul va avea intensificări în majoritatea zonelor țării, iar maximele termice pleacă de la 9 grade în nordul Moldovei și vor ajunge până la 22 de grade în Lunca Dunãrii.

Vremea în fiecare regiune
 

În Dobrogea și cu Bărăgan găsim soare în prima parte a zilei, dar treptat se adună norii și spre seară vin ploi cu fenomene electrice și vântul va crește în intensitate.

În Moldova sudică și în nordul Munteniei temperaturile cresc dar atmosfera va fi închisă, va ploua peste tot și vântul va ajunge la viteze de 45...55 Km/h.

În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina se anunță o zi mohorâtă și temperaturi în scădere. Așteptăm ploi consistente, un vânt mai intens, iar la munte, pe creste, pot fi și precipitații mixte. Joi, la Suceava au fost 19 grade, dar vineri se răcește și vor fi cel mult 9 grade.

În nordul Transilvaniei și prin Maramureș vor fi înnorări și ploi peste tot. Apare puțin și soarele pe parcursul zilei, iar temperaturile scad cu 6-7 grade față de joi.

În ținuturile vestice atmosfera va fi închisă, o să plouă și vântul va crește în intensitate. Se răcește ușor și la amiază vor fi cel mult 17 grade.

În Transilvania norii vor fi numeroși și vor aduce ploi în zonele joase, dar la munte, la altitudini mari, așteptăm ninsori și lapoviță. Vântul va avea intensificări, iar în zona înaltă a Carpaților Meridionali se vor depăși viteze de 70...80 km/h. Temperaturile scad ușor și se opresc pe la 15 grade.

În sud-vestul țării soarele se arată la deal și la munte, dar în rest predomină vremea închisă. Se mai încălzește puțin și la amiază se ating în jur de 20 de grade Celsius.

În ținuturile sudice așteptăm vreme bună în prima parte a zilei, dar treptat se adună norii și spre seară vin ploi zgmotoase cu fenomene electrice și vântul va crește în intensitate. Se face mai cald și la amiază se ating 22 de grade în Lunca Dunării.

București


În București, vineri se mai încălzește puțin și după prânz se vor înregistra în jur de 21 de grade Celsius. Avem soare în prima parte a zilei, dar spre seară norii se înmulțesc și vor veni ploi cu tunete, fulgere, iar vântul va avea intensificări trecătoare. În noaptea de vineri spre sâmbătă va continua să plouă și minima va ajunge pe la 6 grade.

La munte


La munte se răcește și vremea devine instabilă. Va ploua pe suprafețe extinse, vor fi și descărcări electrice, iar la altitudini mari așteptăm ninsori și lapoviță. Vântul va avea intensificări, iar în zona înaltă din Carpații Meridionali se vor depăși viteze de 70...80 km/h.

Prognoza meteo pe următoarele trei zile
 

București
 

Sâmbătă se răcește tranșant și temperaturile nu mai trec de 12 grade Celsius. Atmosfera va fi închisă și o să mai plouă slab.

Duminică avem o zi mohorâtă, cu mulți nori și ploi temporare. Se face mai rece și la amiază vor fi cel mult 9 grade.

Luni vremea se menține rece pentru luna aprilie. Înnorările persistă și mai vin câteva ploi în prima parte a zilei. Vântul rămâne insistent și treptat va împrăștia norii, iar la amiază vor fi în jur de 12 grade.

La munte


Sâmbătă se răcește tranșant, înnorările persistă și o să ningă la altitudini de peste 1.500 de metri, iar pe creste va fi viscol.

Duminică vremea se menține rece pentru luna aprilie. Precipitațiile apar pe suprafețe extinse, vor fi mai ales ninsori și vântul rămâne puternic pe creste.

Luni, în prima parte a zilei, mai sunt înnorări și ninsori pe zone mari, dar spre seară norii se risipesc și vântul va avea intensificări la altitudini mari.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
2027 ar putea deveni cel mai cald an din istorie. Specialiștii avertizează că El Niño se intensifică într-un ritm neobișnuit

Un nou episod puternic de El Niño se conturează în Pacific, iar ritmul de intensificare depășește valorile obișnuite pentru această perioadă. 

Cod Roșu de caniculă extremă în România: Se ating 41°C, aproape de recordurile istorice. Harta județelor afectate și prognoza

Canicula va persista în România toată săptămâna, conform prognozei meteorologice emise marți de ANM. Patru județe din vestul țării rămân sub cod roșu de caniculă.

Prognoza meteo pentru luna august. Ce temperaturi vor fi și când încep ploile | HARTĂ

În prima parte a lunii august va fi mult mai cald decât ar fi normal, iar seceta se va manifesta în toată țara, potrivit ANM. Vremea ar urma însă să se amelioreze spre sfârșitul lunii, când este așteptat și un nivel de ploi normal.

Recomandări
Măsurile luate în România pentru reducerea consumului de curent. Cum economisesc primăriile și companiile în orele de vârf

Consumul de energie în orele de vârf ne face tot mai vulnerabili. Între orele 20:00 și 23:00, economisirea este extrem de importantă în aceste zile.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.