Cum va fi vremea marți, 21 aprilie. Temperaturi sub media perioadei, dimineața și noaptea

×
Publicitate

Astăzi avem temperaturi cam modeste dimineața și noaptea. Vedem soarele mai mult ca ieri și, pe la prânz, se ating cel mult 20 de grade. În sudul Olteniei sunt și ceva semne de ploaie.

 

 

Vremea în fiecare regiune

 

În Bărăgan și Dobrogea, atmosfera este schimbătoare în zona litoralului, unde se răcește față de ieri. Vântul va avea răbufniri peste tot, iar norii sunt de vreme bună. La noapte: frig și cer senin.

Se arată soarele și în Moldova sudică și în nordul Munteniei, însă avem temperaturi modeste, sub nivelul perioadei.

Începem ziua cu vreme rece și în nordul Moldovei și în Bucovina. Temperaturile mai cresc puțin la amiază, dar nu le depășesc pe cele de ieri. Noaptea va fi senină și rece.

Vreme însorită și rece găsim și în nordul Transilvaniei și în Maramureș. Nu sunt modificări nici în următoarele zile.

Timp frumos se așteaptă și în ținuturile vestice, dar temperaturile se mențin la nivelul celor de ieri, adică de cel mult 20 de grade în zonă. Peste noapte: cer senin și în jur de 3...4 grade. În sudul Banatului, vântul poate atinge 60 km/h.

În Transilvania, acum sunt minus 2 grade în depresiuni, a apărut bruma, iar atmosfera se păstrează rece și în continuare. Maximele se opresc pe la 15...16 grade, ca ieri.

În Oltenia sunt semne că s-ar mai încălzi puțin, dar chiar și așa, temperaturile vor fi sub nivelul perioadei. Ieri au fost doar 14 grade în zonă. Prin sudul extrem pot veni câțiva stropi.

Se arată soarele și în ținuturile sudice, dar atmosfera va fi destul de rece și astăzi. Doar pe la amiază se ating 16 grade. În rest, valori destul de modeste și un vânt insistent.

Vremea în București

 

 

În București, prindem câteva zile cu temperaturi modeste. Astăzi, vântul mai are unele răbufniri. La amiază va fi cam racoare, ceva înnorări și un vânt activ.

Vremea la munte

 

 

La munte, vreme rece, mai cu seama dimineața și noaptea. Pe aici, însă, norii apar destul de des și pot lăsa un pic de lapoviță în vestul Meridionalilor. Vântul va fi insistent, iar la noapte se înseninează cam peste tot.

Vremea în următoarele zile

 

 

Astăzi, avem temperaturi cam modeste dimineața și noaptea. Pe la prânz se arată soarele și se ating cel mult 20 de grade, iar în sudul Olteniei sunt ceva semne de ploaie.

Cam aceeași situație și mâine. Frig la începutul și la sfârșitul zilei, câțiva nori prin sud și est și cer senin în rest. Vântul se întețește în est și în sud-est.

Joi, temperaturile cresc imperceptibil și avem, în continuare, valori mai mici decât în statistici. Se arată soarele peste tot, iar la munte s-ar putea să picure după prânz. Noaptea mai sunt condiții de brumă în estul Transilvaniei.

Vineri, atmosfera se mai dezmorțește un pic și ajungem la normal cu temperaturile. Doar la deal și la munte se adună câțiva nori de ploaie, însă așteptăm câțiva stropi, nu mai mult.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Prognoza meteo pe următoarele 2 săptămâni. După câteva zile reci urmează vreme caldă

Administraţia Naţională de Meteorologie a publicat, luni, prognoza pentru următoarele două săptămâni.

Vremea de Paște în România. Temperaturi mai mari decât în mod obișnuit, dar cu ploaie

Sâmbătă, 18 aprilie, vremea va fi mai caldă decât în mod obişnuit la această dată în majoritatea zonelor ţării, dar în special în sud şi în sud-vest, unde se vor înregistra valori diurne cu până la 10 grade peste cele normale.

Vreme caldă în toată țara. Care este prognoza de Paște

Vineri se face mai cald, mai ales în zonele de câmpie. Predomină vremea frumoasă și doar prin nordul și nord-estul țării, spre seară, se adună norii de ploaie.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.