Cod galben și portocaliu de caniculă. Unde se vor depăși 41 de grade Celsius

62372770

Întreaga ţară este, vineri, sub cod galben de caniculă, temperaturile urmând să depăşească 37 de grade în mod frecvent. În Crişana şi Banat, precum şi în jumătatea de sud a Olteniei şi a Munteniei este cod portocaliu.

„Vineri (04 august), valul de căldură se va extinde în toată ţara şi va fi caniculă în toate zonele de câmpie şi de podiş. Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor încadra între 17 şi 20 de grade”, anunţă ANM.

Meteorolgii au emis cod portocaliu pentru mai multe zone.

canicula

„Canicula se va intensifica în Crişana şi Banat unde se vor înregistra temperaturi maxime de 37...39 de grade, precum şi în jumătatea de sud a Olteniei şi a Munteniei unde vor fi temperaturi maxime de 39...41 de grade”, precizează meteorologii.

Potrivit acestora, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile minime se vor situa între 19 şi 25 de grade.

Pe parcursul zilei de sâmbătă (05 august) disconfortul termic se va menţine ridicat în toate zonele de câmpie şi va mai fi caniculă local în regiunile, potrivit News.ro.

Meteorologii anunţă cod galben de caniculă şi pentru sâmbătă, în cea mai mare parte a ţării

Meteorologii anunţă cod galben de caniculă şi pentru sâmbătă, în cea mai mare parte a ţării, cu temperaturi care se vor situa între 33 şi 37 de grade.

canicula, meteo, vremea

Pe parcursul zilei de sâmbătă (05 august) în Banat, Crişana, Transilvania, Maramureş, Oltenia, Muntenia şi sud-estul Moldovei va fi caniculă, disconfortul termic se va menţine ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi”, anunţă ANM.

Sursa citată a precizat că temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 37 de grade.

Potrivit meteorologilor, din după-amiaza zilei de sâmbătă, vremea va deveni instabilă în regiunile vestice şi sud-vestice.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Caniculă și furtuni în România. Meteorologii au emis cod galben de temperaturi ridicate și furtuni în mai multe județe

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de vreme călduroasă și disconfort termic accentuat, valabilă până miercuri seară, care vizează mai multe regiuni din țară.

Anunțul ANM pentru următoarea lună. Temperaturi peste normal în toată România

Temperaturile vor rămâne peste normalul perioadei în următoarele patru săptămâni în toată ţara, iar deficitul de precipitaţii va persista în cea mai mare parte a intervalului, potrivit estimărilor Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Vremea azi, 23 iunie. Căldura face aerul greu de respirat. Regiunile în care vin furtuni violente și ploi abundente

Marți, temperaturile se mențin ridicate. În vest și în sud se resimte stresul termic accentuat, iar în sud-vest și la munte o să plouă abundent în a doua parte a zilei. 

Recomandări
Nicușor Dan nu va desemna un premier imediat după consultările de la Cotroceni - surse. Când ar putea face anunțul

Nicușor Dan a avut marți o nouă rundă de consultări pentru desemnarea unui nou premier. Cu toate acestea, desemnarea unui nou șef al Executivului nu va avea loc marți, deoarece președintele așteaptă un acord politic pentru viitorul cabinet.

Război în PNL după votul pentru Guvernul Veștea. Fostul premier desemnat și aliații săi, la un pas de excluderea din partid

Conducerea PNL pregătește excluderea acelor liberali care au susținut și chiar votat cabinetul Veștea. Pe listă se află Adrian Veștea, Cătălin Predoiu, Alina Gorghiu și Hubert Thuma.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.