Cod galben de vânt puternic în mai multe județe şi Bucureşti. În unele zone noaptea se va forma brumă

62124712
Pro TV

Vremea va fi rece în cea mai mare parte a ţării, până sâmbătă dimineaţă, iar în unele zone noaptea se va forma brumă, anunţă meteorologii.

Aceștia au emis Cod galben privind intensificări ale vântului, pentru ziua de joi, în judeţele Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi în municipiul Bucureşti.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o informare valabilă de joi, de la ora 10:00, până sâmbătă, la ora 9:00. În această perioadă, vremea va fi rece în cea mai mare parte a ţării, iar pe parcursul nopţilor, în regiunile intracarpatice şi zonele deluroase, pe alocuri se va produce brumă.

Joi, temporar va ploua în jumătatea de nord a teritoriului şi pe arii restrânse în rest. Izolat, cantităţile de apă vor fi de 15...20 l/mp. Local şi temporar vântul va avea intensificări, cu viteze în general între 45 şi 55 km/h, iar pe crestele Carpaţilor Meridionali de 60...80 km/h.

La altitudini de peste 1.500 de metri vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare, îndeosebi joi.

harta

Totodată, a fost emisă o atenţionare Cod galben privind intensificări ale vântului, valabilă, joi, între orele 10:00 şi 21:00, în judeţele Mehedinţi, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi în municipiul Bucureşti. Aici, vântul va avea intensificări, cu rafale de 55...65 km/h şi izolat de 70 km/h.

În zona Capitalei, până vineri, la ora 9:00, valorile termice vor continua să scadă uşor. Pe parcursul zilei vor fi înnorări temporare şi condiţii de ploaie slabă, când şi vântul va avea intensificări, cu rafale de 50...55 km/h. Noaptea, cerul se va degaja, iar vântul va slăbi în intensitate. Temperatura maximă va fi de 16...17 grade, iar cea minimă de 3...6 grade.

De vineri de la ora 9:00, până sâmbătă la aceeaşi oră, vremea va fi răcoroasă. Cerul va avea înnorări, însă probabilitatea pentru ploi slabe va fi redusă. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximă va fi de 15...17 grade, iar cea minimă de 5...7 grade.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Cum va fi vremea în noaptea de Înviere 2026. Anunțul meteorologilor

Vremea din noaptea de Înviere 2026 va fi caracterizată temperaturi scăzute și de o ușoară instabilitate atmosferică în anumite regiuni ale țării, potrivit estimărilor emise de meteorologi. 

Vremea azi, 11 aprilie. Vreme mohorâtă în mare parte din țară. Unde vor fi peste 14 grade

Sâmbătă avem o zi cam mohorâtă, cu temperaturi în scădere în sudul țării și un vânt destul de activ în jumătatea estică. O să plouă puțin în sud și în est, iar în zonele montane înalte o să fie lapoviță și ninsoare.

Meteorologii ANM au actualizat prognoza de Paște. Zonele unde sunt așteptate ninsori

Pentru noaptea de înviere avem nevoie de haine groase. O avertizare meteo anunță vineri noapte temperaturi de minus 5 grade pe la munte și în depresiuni, pe unde e posibil să ningă.

Recomandări
Sfânta Lumină a ajuns în România, cu o cursă specială. Va fi distribuită în toată țara până la Înviere

După cel mai lung şi mai aspru dintre posturi, s-a împlinit şi anul acesta una dintre marile minuni ale ortodoxiei. Lumina atât de aşteptată de credincioşi s-a pogorât în Sfântul Mormânt şi a ajuns şi în ţara noastră cu o cursă specială, de la Ierusalim.

Negocierile de pace între SUA și Iran s-ar putea prelungi. Prima etapă s-a încheiat, continuă discuțiile între experți

Negocierile între SUA și Iran de la Islamabad, primele față în față, de la izbucnirea revoluției islamice, din 1979, ar putea continua până târziu în noapte și chiar să se prelungească și duminică, a declarat o sursă pakistaneză pentru CNN.

Românii au umplut stațiunile din Bulgaria, de Paște. „În România nu găsești așa ceva”

Peste 25.000 de români au bătut drumul până în Bulgaria pentru mirosul de mare și mesele pline. Spun că acolo găsesc prețuri și servicii mai bune decât în țară.