Valea Prahovei, cea mai aglomerată de Revelion. Unde mai găsiți locuri de cazare

×
Publicitate

Românii au planuri mari pentru vacanțele de iarnă. În hotelurile și pensiunile de pe Valea Prahovei s-au făcut masiv rezervări pentru 1 decembrie, Crăciun și Revelion.

Circa 90% din locurile de cazare din Sinaia, Bușteni și Azuga sunt deja ocupate. Au devenit atractive și zone ca Breaza sau Câmpina.

Pentru cele patru zile libere de 1 Decembrie, gradul de ocupare în stațiunile de pe Valea Prahovei este de peste 90%. În ceea ce privește Crăciunul, mai sunt libere la această oră aproximativ 30 la suta dintre locurile de cazare din Sinaia, Bușteni și Azuga.

Statisticile făcute de tur-operatori arată că, de departe, Revelionul va fi cel mai aglomerat pe Valea Prahovei. Breaza si Câmpina au urcat în topul preferințelor turiștilor români, iar gradul de ocupare aici este, în medie, de 60%. Pentru Crăciun, un pachet de 4 nopţi la un hotel de 4 stele vă costa aproximativ 1800 de lei de persoană, în timp ce la 3 stele turiştii vor achita 1300 lei de persoană.

De Revelion pachetele se ridică la 3000 de lei de persoană, la 4 stele și 2000 de lei la 3 stele. La vilă, sejurul de patru nopti costă în medie 1200 lei de persoană.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Vacanță de Paște în Grecia - destinații de top pentru 2026. Cum să sărbătorești Paștele ortodox ca la noi

Sărbătorile de Paște sunt unele dintre cele mai frumoase și emoționante evenimente din calendarul grec. 

Unde să mergi în vacanța de Paște în Europa, în 2026. Destinații de neuitat în care să sărbătorești Paștele

Paștele este acel moment special al anului când Europa încetinește ritmul. Zilele devin mai lungi, iar cafenelele își scot din nou mesele afară. 

Dubrovnik, Perla Adriaticii. Orașul fortificat care te va face să uiți de timp. Ce să vizitezi aici

Dubrovnik impresionează prin atmosfera care pare desprinsă din altă epocă. Supranumit „Perla Adriaticii”, orașul fortificat din Croația îmbină istoria, arhitectura și peisajele într-un mod care transformă fiecare colț într-o experiență memorabilă. 

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.