"Stropitul fetelor" si "Statu' la vase". Tatal unei vedete a reinviat o traditie de Paste veche de sute de ani

×
Publicitate

A doua zi de Pasti aduce in Ardeal obiceiuri vechi de secole, fie si intr-o versiune modernizata

In Marginimea Sibiului se practica traditia stropitului fetelor. Baietii iau la rand casele cu fete nemaritate si le stropesc cu parfum. Primesc in schimb cozonac si oua rosii. Tot "procedeul" stropirii se intampla sub atenta privire a mamelor care vor sa vada daca nu cumva printre tineri se numara si un potential ginere. Traditia spune ca fetele care nu sunt stropite nu vor avea un an bun. In schimb cele udate vor fi frumoase, fericite si vor face copii frumosi.

Un alt obicei vechi de sute de ani este pastrat in judetul Alba : "Statu` la vase”. Tinerii care s-au casatorit anul trecut isi invita rudele si prietenii la masa. Acestia vin cu daruri pentru inceput de drum – de la oale traditionale pana la electrocasnice.

Traditia este sustinuta de cativa ani de Marius Moga senior. „Vasul era ceva foarte important in familie”, spune acesta, „si plecand de pe vremea cand erau mai saraci oamenii, vasul era un mod de a face cumva un cadou, o binefacere tinerei familiei”.

Marius Moga senior


"Il apreciez pe tata ca a luptat sa reinvie o traditie aici, la Sugag”, spune fiul sau, „si e bine sa stii de unde te tragi, arborele genealogic. Imi place ca se pastreaza traditia, nu e prima data cand am venit", recunoaste Marius Moga

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Japonia vrea sa devina tara cu cel mai mare turism din lume. Cati bani se castiga din "Hanami", sezonul ciresilor infloriti

GALERIE FOTO. Florile de cires si zecile de mii de turisti care vin dupa ele ... isi au originile in Japonia. Hanami este numele sezonului in care aceste flori pot fi admirate, de obicei intre lunile martie si mai.

Tanarul din Timisoara care a plecat cu bicicleta in jurul lumii sarbatoreste Pastele in Bulgaria. Mesajul postat pe Facebook

Pastele i-a adus o multime de prieteni noi lui Silviu, tanarul de 30 de ani, din Timisoara, care a plecat pe bicicleta in jurul lumii ca sa afle ce e fericirea.

Turistii de la munte au petrecut Pastele cu gratare in natura si voie buna. "Este mult mai frumos aici ca acasa"

Vremea splendida i-a imbiat pe romani sa petreaca Pastele in natura, la aer curat.

Recomandări
Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat în comisii cu voturile PSD, PNL și UDMR

Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat, miercuri, în comisiile juridică, de muncă și administrație ale Camerei Deputaților, care s-au întrunit de urgență.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.