Proteste pe o plajă din Barcelona. Ce le reproșează localnicii turiștilor

×
Publicitate

Plaja a fost plină de oameni sâmbătă, în Barcelona, dar cei mai mulţi nu veniseră să stea la soare.

Câteva sute de localnici au ales malul marii ca să protesteze faţă de turismul în masă.

Îmbrăcaţi în tricouri galbene şi cu pancarte cu mesaje nu tocmai prietenoase, manifestanţii au reuşit să alunge câţiva tineri care dormeau pe plajă după o noapte de distracţie.

Acesta este chiar genul de turist pe care nu şi-l doresc oamenii din Barcelona.

"Barcelona nu e de vânzare" se putea citi pe tricourile protestatarilor, majoritatea oameni în vârstă, sătui de turişti necivilizaţi.

Protestatar: "Nu suntem împotriva turismului. Suntem împotriva lipsei de civilizație şi a mizeriei. Oamenii îşi fac nevoile pe stradă, urinează de la balcoane. E insuportabil."

Ei sunt cu atât mai nemulţumiţi cu cât turiştii au invadat şi zonele rezidenţiale ale oraşului, pentru că tot mai multe locuinţe sunt închiriate străinilor cu ziua, pentru bani frumoşi.

Protestatar: "Turiştii care vin pentru cultură oraşului şi închiriază camere la hotel sau la motel, cu aceia n-avem nimic. Cei care închiriază apartamente şi vin să ne facă probleme pot să se întoarcă de unde au venit, pentru că nu-i vrem."

Acest gen de turism, practicat cu ajutorul unor platforme online, a dus la creşterea chiriilor, şi i-a alungat pe localnici către periferii.

Protestatar: "În ultimii 15 ani, viaţă noastră s-a schimbat. Tinerii pleacă, pentru că e imposibil să plăteşti asemenea chirii."

Protestul le-a tulburat somnul câtorva tineri care dormeau îmbrăcaţi pe plajă. Câţiva şi-au strâns lucrurile şi au plecat, spre încântarea manifestanţilor.

 

Cei veniţi să facă plajă au rămas, chiar dacă nu era ceea ce-şi doreau să vadă într-o zi de vacanţă.

Numărul mare de turişti îi deranjează de multă vreme pe locuitorii Barcelonei. Oraşul e vizitat anual de 30 de milioane de oameni, de 15 ori mai mulţi decât populaţia locală. Şi doar 9 milioane stau la hoteluri. E drept însă şi că, anual, oraşul câştigă 4 miliarde de euro anual.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim. Locul unde se aprinde Lumina Sfântă de Paște

În Săptămâna Mare, Țara Sfântă este, de obicei, plină de pelerini care vin la Ierusalim pentru a merge pe urmele lui Iisus. Biserica Sfântului Mormânt este ridicată pe locul tradițional al Răstignirii și al înmormântării lui Isus. 

Schimbare în comportamentul turiștilor, după izbucnirea războiului din Golf. Cum ar putea România să profite

În contextul războiului din Orientul Mijlociu experții în turism preconizează că în această vară Europa va fi câștigătoare. Oamenii caută vacanțe în care să se simtă în siguranță.

A început vacanța de Paște, iar șoferii care au plecat pe Valea Prahovei sunt mulțumiți. Sunt mai puțini turiști anul acesta

Vacanța de Paște a început liniștit pe Valea Prahovei. Cei care au plecat de dimineață din Capitală au ajuns la Brașov în circa 4 ore. Probabil și din cauza vremii reci, sunt mai puține rezervări în stațiunile de la munte, spun hotelierii. 

Recomandări
Negocierile SUA–Iran de la Islamabad au eșuat. JD Vance acuză Teheranul că nu acceptă condițiile „flexibile” ale SUA

La Islamabad, negocierile directe dintre Statele Unite și Iran s-au încheiat fără un acord de pace. Discuțiile maraton au durat peste 20 de ore, și s-au prelungit până târziu în noapte. 

Schimbări în spitale. Gărzile vor fi organizate diferit, două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi

Spitalele vor putea organiza două ture pentru blocul operator și spitalizarea de zi, iar gărzile se vor împărți în patru categorii. 

Alegeri Ungaria 2026. Maghiarii aleg astăzi direcția: Viktor Orban sau pro-europeanul Magyar. S-au deschis urnele

Ungaria organizează astăzi alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu.