Unde se afla singura asezare perfect rotunda din Romania. Zona nu are pensiuni, iar turistii se cazeaza la localnici

×
Codul embed a fost copiat

Vremea da semne ca se indreapta, asa ca daca sunteti in cautarea unei destinatii inedite, puteti sa mergeti la Charlottenburg, in Timis, singura asezare perfect rotunda din Romania.

Zona este extrem de curata, iar padurea din apropiere este plina de cerbi lopatari. In sat nu sunt pensiuni, asa ca trebuie sa va cazati la oameni.

Ascuns printre coline si paduri, satul Charlottenburg sau "Perla arhitecturala a Banatului" a fost declarat monument istoric de Ministerul Culturii. Aici, turistii pot admira din observatoare special amenajate muflonii care traiesc in libertate.

Dan Preda, inginer Ocolul Silvic Timisoara: "Avem cerbul lopatar intr-un efectiv de primavara de 450 de exemplare, avem mufloni la 50 de exemplare, mistreti la 180 de exemplare si cerbul comun la 32 de exemplare."

Acesti studenti au venit special de la Timisoara sa vada satul circular.

Citește și
apuseni
Un loc ascuns din Muntii Apuseni atrage turisti din toata Europa. Cat costa un sejur intr-un castel vechi de 700 de ani

Student: "Mi se pare ceva aparte pentru ca nu am mai vazut in general sat rotund. Au avut un alt tip, o alta inspiratie pentru a face acest asezamant."

Studenta "E ceva inedit, mai ales pentru publicul amator. Imi place, plus ca e destul de izolat fata de oras si merita vazut."

Cei care ajung in zona trec si pe la muzeul cinegetic unde sunt expuse peste 100 de trofee. Inainte de revolutie aici vana Nicolae Ceausescu. Acest cerb a cazut in bataia pustii sale in 1984. Din pacate localitatea este izolata, iar turistii nu au unde sa innopteze.

Vizitator: "Pe langa ce este aici, se poate face si o pensiune, un agroturism, cum se face in alte tari. E minunat, e prima data cand vin aici. Este pacat sa nu se investeasca si sa nu se promoveze."

Charlottenburg a fost infiintat in 1771, odata cu cel de-al doilea val al colonizarii germane din Banat. Pe atunci, imparateasa Maria Terezia a adus aici o comunitate de svabi. Daca in 1880, erau mentionati 234 de germani si doar 32 de romani, la ultimul recensamant, in localitate ramasese un singur svab. 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Rezervatia naturala care atrage turisti, in fiecare an, in Romania.
Rezervatia naturala care atrage turisti, in fiecare an, in Romania. "Am vrut sa vedem cu ochii nostri, este superb"

Bujorii de stepa unici in Europa au inflorit in Romania.Mii de flori de culoare rosu sangeriu incanta privirea celor care pasesc in rezervatia naturala din Zau de Campie.

Un loc ascuns din Muntii Apuseni atrage turisti din toata Europa. Cat costa un sejur intr-un castel vechi de 700 de ani
Un loc ascuns din Muntii Apuseni atrage turisti din toata Europa. Cat costa un sejur intr-un castel vechi de 700 de ani

Anul acesta, o destinatie aparte de Paste poate fi un loc ascuns din Muntii Apuseni care in ultimii ani, atrage musafiri din toata Europa.

Floarea extrem de rara pe care mii de turisti vin sa o vada in Romania:
Floarea extrem de rara pe care mii de turisti vin sa o vada in Romania: "Foarte frumoasa, este o raritate a naturii"

Rezervatia naturala Padurea din ses din judetul Bistrita-Nasaud a fost invadata zilele acestea de turisti veniti sa admire lalelele pestrite.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.