Distracție pe litoralul românesc. Cât costă plimbările cu navele de agrement

×
Publicitate

200.000 de turişti au ales şi pentru acest weekend litoralul românesc, mai ales că am fost sub avertizare de caniculă.

Şi cum duminică valurile s-au mai potolit, cei mai curajoşi au fugit de aglomeraţia de pe nisip, în largul marii. Au ales plimbările cu nave de agrement, de diferite dimensiuni, cu plecare din Mamaia şi Constanţa.

La pasarela din Mamaia, oamenii au stat la coadă să urce pe vas. Plimbarea poate dura 2 ore. La bord, călătorii sunt întâmpinaţi cu băuturi reci, iar cei mici îl pot cunoaşte chiar pe comandantul vasului.

Prima plecare este la ora 11:00 şi continuă din două în două ore. Ultima este la ora 19:00. Adulţii plătesc 35 de lei de persoană, iar copii între 6 şi 10 ani, 10 lei. Pentru cei sub 6 ani, plimbarea este gratuită.

Pentru plimbări mai scurte, turiştii au ales bărcile de mici dimensiuni. Nu există ore fixe de plecare, dar nu trebuie să aşteptaţi prea mult, pentru că locurile se ocupă imediat.

În general, o plimbare durează jumătate de ora şi costă 15 lei pentru adulţi şi 10 lei pentru copii.

A existat însă şi un dezavantaj: marea era agitată din cauza furtunii din ultimele zile.

Cei care vor să plece singuri în căutarea delfinilor din Marea Neagră pot închiria un iaht. Pentru o zi de plimbare, plătesc între 300 şi 500 de euro, în funcţie de dimensiunea ambarcaţiunii şi traseul ales.

Mulţi preferă să meargă din Constanţa până la Mangalia sau pe litoralul bulgăresc.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Plaja din Gostinu, o încântare pentru turiști. Se află la doar o oră de București

Dacă vara asta n-aţi pus încă piciorul pe nisipul de la mare, poate ar trebui să-l încercaţi pe cel de pe malul Dunării.

Oradea, un oraș lăudat de turiști. "Toate clădirile sunt frumos renovate"

Cochete şi mai curate decât Bucureştiul, oraşele din Transilvania se dezvoltă şi atrag sute de mii de vizitatori. Pe lista fruntaşelor a intrat şi Oradea, după ce autorităţile au renovat clădirile, muzeele şi vechea cetate.

Turiștii care s-au dus la munte cu trenul au ajuns mai repede decât cei cu mașinile

Căldura sufocantă din marile oraşe i-a gonit pe mulţi la mare sau la munte. Cei care au fost pe Valea Prahovei, de pildă, s-au răcorit pentru că erau cu 10 grade mai puţin decât în Bucureşti.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.