Studiu: Cât timp ar putea fi contagios un pacient infectat cu noul coronavirus

62159635
Getty

Un aspect foarte dezbătut la nivel global între experții din domeniul sănătății este contagiozitatea persoanelor infectate cu noul coronavirus (SARS-CoV-2).

Potrivit unui studiu publicat recent în revista de specialitate The Lancet, persoanele infectate noul coronavirus ar fi mai contagioase în primele nouă zile după apariția simptomelor, transmite Global News.

Realizatorii cercetării a analizat cazurile unor pacienți spitalizați ce au contractat virusul și au ajuns la concluzia că aceștia nu mai erau contagioși la nouă zile după ce au dezvoltat simptome.

„Descoperirile noastre sunt în concordanță cu studiile de urmărire a contactelor care sugerează că majoritatea evenimentelor de transmitere virală apar foarte devreme și mai ales în primele cinci zile de la debutul simptomelor, indicând importanța autoizolării imediat după începerea simptomelor”, a declarat Muge Cevik, de la Universitatea din St Andrews.

"La pacientii cu simptome non-severe, perioada de infecțiozitate ar putea fi de până la 10 zile de la debutul simptomelor", a adăugat aceasta.

Majoritatea țărilor, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), recomandă 10 zile de autoizolare pentru pacienții cu COVID-19. Timpul dintre infecție și apariția simptomelor poate varia de la una la 14 zile.

O bună parte a persoanelor infectate prezintă simptome în decurs de cinci până la șase zile de la contractarea virusului, mai precizează GlobalNews.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Lucrători de la fermele de nurci, testați pozitiv pentru coronavirus în Suedia. Savanții caută posibile mutații genetice

Mai mulți lucrători din industria creșterii nurcilor au fost testați pozitiv la coronavirus, în Suedia. În Danemarca fusese identificat coronavirusul la mai multe ferme de nurci și 15 milioane de animale au fost sacrificate.

Plantă veche de 15 milioane de ani, care există și astăzi, descoperită într-o fosilă

O plantă veche de 15 milioane de ani a fost găsită în fosile, într-o provincie a Chinei. Specia de plantă există și în prezent, și este folosită la murături, sucuri și deserturi.

Activitatea banală cu risc de infectare Covid de 78%. Nu a fost interzisă nicăieri

Oamenii de știință au evaluat activitățile de zi cu zi care par să prezinte cel mai ridicat risc de a contracta coronavirusul, unele rezultate fiind de-a dreptul surprinzătoare, scrie Daily Star.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.