"Piatra lui Gabriel". Inscriptia care relata "invierea lui Mesia" inainte de epoca lui Iisus

61316949

O piatra descoperita in Iordania, in urma cu 13 ani, contine o interesanta inscriptie in limba ebraica. Potrivit unui specialist in istoria religiilor, acest text vorbeste despre o inviere a lui Mesia, cu mult inainte de perioada in care a trait Iisus.

Piatra, care este acum expusa la un muzeu din Ierusalim, a fost numita “Piatra lui Gabriel” si contine o profetie iudaica necunoscuta pana de curand.

Aceasta profetie dateaza din perioada celui de Al doilea Templu (care a fost inceput in anul 516 i.Hr.) si ar putea revolutiona crestinismul, declara un specialist in anul 2008, potrivit Daily Mail.

Curatorii de la Muzeul Israel, unde piatra a fost expusa, sustin ca este cea mai importanta descoperire de acest fel, dupa celebrele manuscrise de la Marea Moarta.

Este un document unic, fiind scris pe piatra, nu gravat, ca alte texte religioase.

"Piatra lui Gabriel"

In anul 2008, specialistul in studii biblice Israel Knohl a facut o declaratie controversata, sustinand ca inscriptia vorbeste despre conceputul de “inviere mesianica”, cu mult inainte de perioada in care a trait Iisus. El isi baza afirmatia pe un fragment in care scria “in 3 zile vei trai”.

Declaratia lui a provocat dezbateri aprinse pe aceasta tema, in randul specialistilor in studii biblice.

Din pacate, scrisul este in mare parte sters si imposibil de descifrat, chiar si cu metode foarte moderne. Numai 40% din cele 87 de randuri pot fi citite.

Textul, atat cat a putut fi descifrat, contine o viziune apocaliptica a unui atac asupra Ierusalimului, urmat de interventia salvatoare a ingerilor trimisi de Dumnezeu.

Personajul principal este Arhanghelul Gabriel, aceasta fiind una din cele mai vechi mentionari scrise ale sale.

"Piatra lui Gabriel" a fost gasita de un beduin, in anul 2000, in apropiere de malul Marii Moarte, in Iordania.

A fost apoi vanduta unui colectionar de antichitati israelian din Elvetia, David Jeselsohn. El a oferit acum piatra muzeului din Ierusalim, pentru o expozitie temporara.

Specialistii recunosc ca stiu foarte putin despre aceasta piatra: nu cunosc locul unde era expusa, sau de ce a fost scrisa, iar dezbaterile pe acest subiect vor continua ani de zile.

Arhanghelul Gabriel este o figura esentiala in toate cele 3 religii monoteiste ale lumii. Pentru crestini, apare in Biblie, vestind nasterea lui Ioan Botezatorul si a lui Iisus, iar in islam este ingerul care ii inspira profetului Mohammed textele Coranului.

Articol recomandat de sport.ro
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Citește și...
Studiu: Un obicei simplu ar putea încetini îmbătrânirea. Cercetătorii au descoperit legătura cu rutina zilnică

Un program constant de odihnă și activitate ar putea contribui la încetinirea îmbătrânirii biologice, potrivit unui nou studiu. 

Vaccinul dezvoltat exclusiv de inteligența artificială, testat în premieră pe oameni. Ce au descoperit cercetătorii

Primul vaccin creat integral de inteligența artificială și testat pe oameni a avut rezultate doar „modeste” în creșterea imunității, arată un studiu al Universității Cambridge.

O astronaută franceză aflată în spațiu spune că vede cum seceta se instalează pe Terra

Astronauta franceză Sophie Adenot a declarat, într-o discuție cu elevi de la bordul ISS, că din spațiu poate observa efectele secetei care se instalează pe Terra.

Recomandări
Amenzi record pentru 10 bănci din România. Consiliul Concurenței le-a sancționat din cauza ROBOR

Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci din România cu amenzi record în valoare totală de 3,73 miliarde de lei, echivalentul a circa 710.000.000 de euro, pentru că și-au coordonat comportamentul în procedura de stabilire a ROBOR. 

Bulgaria, una din țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme. O parte din livrări s-ar fi făcut cu ajutorul României

Bulgaria este una dintre țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme pentru războiul său de apărare împotriva invaziei ruse, iar o bună parte din livrări s-ar fi făcut prin intermediul unor state terțe, precum România, Polonia și Cehia. 

”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.