Eclipsa parţială de Luna i-a scos pe bucureşteni din casă

×
Publicitate

Luna s-a dat în spectacol şi mulţi bucureşteni "au vrut bilete în faţă", aşa că au dat năvală la Observatorul Astronomic. A fost eclipsa parţială şi mai ales cei mici au vrut să urmărească întregul fenomen.

Odată cu lăsarea serii a fost pelerinaj la Observatorului Astronomic din Bucureşti. Foarte mulţi copii, însoţiţi de părinţi, dar şi tineri, au ţinut să vadă eclipsa de luna.

Pasionaţi de acest fenomen, mulţi puşti au venit cu lecţia învăţată.

Copil: "Din câte am văzut eu într-un videoclip, eclipsa este când pământul se pune în faţă soarelui şi luna este în spatele pământului."

Minunea nu a durat însă foarte mult, deoarece vremea nu a fost de partea curioşilor.

Din cauza norilor care au împânzit cerul, multe persoane nu au putut vedea eclipsa parţială de luna, aşa că au apelat la aplicaţiile de pe telefon.

ELISABETA PETRESCU, MUZEOGRAF: "Anul acesta este singură eclipsa de luna pe care o avem. În 2018 o să mai avem câteva."

Spectacoul de pe cer s-a încheiat cu câteva minute înainte de miezul nopţii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
FOTO O prezentatoare TV și-a cucerit fanii după ce s-a fotografiat la Italian Open: ”Bărbații merg la război pentru femei ca tine”
Citește și...
Studiu: Dimineața este intervalul optim din zi pentru decizii majore

Cercetătorii spun că dimineața este intervalul optim din zi pentru decizii majore, fapt confirmat inclusiv de studii.

O erupție solară puternică se apropie de Pământ. Ce se va întâmpla dacă furtuna lovește scutul magnetic al planetei

O puternică erupţie solară de categoria M 5.7 s-a produs la 10 mai, declanşând o impresionantă ejecţie coronală de masă (CME), transmite marţi Space.com. 

Studiu: Cercetătorii au identificat anticorpi umani care pot preveni și trata infecția cu rujeolă

Cercetătorii au identificat pentru prima dată anticorpi umani care pot neutraliza virusul rujeolic, o descoperire care ar putea contribui la dezvoltarea unor noi metode de prevenire şi tratament pentru una dintre cele mai contagioase boli infecţioase.

Recomandări
Rodul reformelor: UE a aprobat României 2,6 miliarde de euro din PNRR. Bolojan vorbește despre „însănătoșirea economiei”

Premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că aproape 40% din banii colectați de stat merg deja către salariile din sectorul public, iar România a intrat tehnic în recesiune.

România riscă să piardă 15 miliarde de euro din PNRR dacă reformele restante nu sunt adoptate în timp util

Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Fondurilor Europene, avertizează că România riscă să piardă până la 15 miliarde de euro din PNRR dacă reformele și proiectele asumate în fața Comisiei Europene nu vor fi duse la capăt.

Schema prin care 30.000 de oameni din toată Europa au căzut în plasa unor escroci. Horia Brenciu: ”Mi-au scris oamenii”

Cel puțin 30.000 de oameni din toată Europa, inclusiv din România, au căzut în plasa unor escroci.