Spania a invins Portugalia cu 1-0 si merge mai departe in sferturi

Teamgeist 2006

Reprezentativa Spaniei, campioana europeana en-titre, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, marti, cu scorul de 1-0 (0-0), selectionata Portugaliei, intr-un meci disputat la Cape Town in optimile competitiei.

Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul spaniol David Villa, in minutul 63. Spania: 1. Casillas - 15. Sergio Ramos, 3. Pique, 5. Puyol, 11. Capdevilla - 8. Xavi, 16. Busquets, 14. Xabi Alonso (4. Marchena '90+3), 6. Iniesta - David Villa (18. Pedro '88), 9. F. Torres (19. Llorente '58).

Antrenor: Vicente Del Bosque Portugalia: 1. Eduardo - 21. Ricardo Costa, 6. R. Carvalho, 2. B. Alves, 23. Coentrao - 19. Tiago, 15. Pepe (8. Pedro Mendes '72), 16. Meireles - 11. Simao (9. Liedson '72), 18. Almeida (10. Danny '58), 7. C. Ronaldo.

Antrenor: Carlos Queiroz.

Cartonase galbene: Xabi Alonso ('74) / Tiago ('80).

Cartonas rosu: Ricardo Costa ('89).

Jucatorul meciului a fost desemnat mijlocasul spaniol Xavi Hernandez.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Celebra caracatita medium si-a dat din nou cu parerea despre urmatorul meci de fotbal al Germaniei. De data aceasta ea a avut de ales echipa care va bate in sferturile Cupei Mondiale, dintre Germania si Argentina.

Doi barbati au fost impuscati mortal, in noaptea de sambata spre duminica, la Dallas, in urma unui conflict pe tema Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Olanda s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale

Olanda a invins cu 2-1 selectionata Slovaciei, intr-un meci disputat pe Durban Stadium, in cadrul optimilor de finala ale competitiei din Africa de Sud.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuzată de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Ce ar fi provocat gaura misterioasă care a apărut în oraşul prahovean Slănic. „Nimeni nu știe ce e dedesubt”

Este alertă la Slănic Prahova, după ce o stradă din centrul orașului a început să se surpe. Zeci de oameni din blocurile din apropiere au fost evacuați, iar circulația în zonă este oprită.